Skutečná teplota místností - námět

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN EN 12831
Odpovědět
matejka
Příspěvky: 8
Registrován: 14 pro 2016, 15:54

Skutečná teplota místností - námět

Příspěvek od matejka »

Se snižováním koeficientů prostupu tepla u ochlazovaných konstrukcí se dostáváme postupně do situace, kdy toky tepla mezi vnitřními konstrukcemi místností i s poměrně malými rozdíly teplot jsou vyšší, než prostupy tepla ven. To vede k nové situaci, kdy může dojít k tomu, že zadané teploty místností nejsou reálné, protože odporují bilancím mezi těmito místnostmi. Například je v objektu RD garáž, kde zadáme teplotu 10st.C a spočítáme zde ztráty jako v normální temperované místnosti. Přitom pokud bychom stejnou garáž spočítali jako místnost nevytápěnou se zadáním všech vnitřních konstrukcí, vyšla by nám zde teplota například 15 st.C. To je skutečnost, na kterou by bylo dobré v programu upozornit, protože jsme se odchýlili od reálného stavu a sousední místnosti zatížili zbytečně velkými ztrátami, nehledě na požadované vlastnosti konstrukcí, které jsou v takovém případě nadsazené. Program by na takový stav měl upozornit a doporučit úpravu výpočtové teploty směrem k reálnému stavu.

Uživatelský avatar
Libor Urbánek
Příspěvky: 2
Registrován: 01 bře 2006, 18:38
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Re: Skutečná teplota místností - námět

Příspěvek od Libor Urbánek »

Do obou sousedních místností lze zadat společnou stěnu a do kolonky teplota za konstrukcí lze zadat sousední místnost (formát např. "M102") nebo přímo teplotu sousední místnosti. Tak se do jedné promítnou ztráty a do druhé zisky. Na celou budovu to nebude mít vliv.
S pozdravem Libor Urbánek.

matejka
Příspěvky: 8
Registrován: 14 pro 2016, 15:54

Re: Skutečná teplota místností - námět

Příspěvek od matejka »

Tento postup ale nezajistí, že sousední místnost má reálně zadanou teplotu. Pokud například chodbu vedle vytápěných místností zadám jako temperovanou na 10 st.C (trochu extrém, aby to bylo markantní), program počítá, že tam bude 10 st.C. Pokud bych však stejnou chodbu počítal jako nevytápěnou, vyšla by zde teplota díky ziskům ze sousedních místností 15 st.C. Z toho je snad vidět problém, který zde máme. Každou místnost, která má zadanou teplotu nižší než místnost sousední je tedy potřeba spočítat na pozadí programu jako nevytápěnou a varovat uživatele, pokud zadal teplotu nižší, než by byla v téže místnosti bez vytápění. Jenom ale varovat!! Může zde být chladící box a potom je to OK..

Odpovědět