vliv ochlazování teplonosného média v rozvodném potrubí

Dimenzování otopných soustav
Odpovědět
sotkovsky
Příspěvky: 5
Registrován: 09 črc 2013, 10:06

vliv ochlazování teplonosného média v rozvodném potrubí

Příspěvek od sotkovsky » 15 bře 2016, 16:33

Dobrýn den,

rád bych se zeptal proč program vůbec umožňuje vypnutí vlivu ochlazování topné vody v rozvodném potrubí? Kdy tento vliv vypínám a kdy zapínám? Pokud mi vedou rozvody neizolované přímo místnostmi, ve kterých se umísťují otopná tělesa, tak to je ten případ kdy vypnu vliv ochlazování s vědomím, že ochlazený rozvod předá teplo do místnosti a tím vyrovná nižší výkon těles, kdy tw1 bude nižší? Prosím o objasnění nejlépe na nějkých příkladech.

Děkuji Vám.

Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 674
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv ochlazování teplonosného média v rozvodném potrubí

Příspěvek od Zdenek Rysavy » 19 bře 2016, 18:58

Každý projektant by si měl provést oba výpočty. S vlivem ochlazování a bez započítání ochlazování. A zvážit, zda je případně potřeba korigovat výkony těles. V praxi jsou tělesa bohužel velmi často předimenzovaná a tak i poměrně nezanedbatelný pokles střední teploty těles se ve skutečnosti v provozu neprojeví.
Mohli bychom program upravit tak, že bude základní výpočet vždy proveden s vlivem ochlazení a uživatel by si musel cíleně vliv ochlazení vypnout.
Na kartě Spotřebiče byl v programu DIMOS v souvislosti s ochlazováním zaveden výpočet hmotnostního průtoku spotřebičem tak, aby byla zachována návrhová střední teplota spotřebiče. Při tomto postupu není potřeba zvyšovat otopnou plochu těles. Narůstá ale hmotnostní průtok větví a tím i čerpací práce. Výpočet se na kartě Spotřebiče spouští tlačítkem Výpočet dt pro STT (Střední Teplotu Těles).

sotkovsky
Příspěvky: 5
Registrován: 09 črc 2013, 10:06

Re: vliv ochlazování teplonosného média v rozvodném potrubí

Příspěvek od sotkovsky » 20 bře 2016, 09:25

Děkuji za odpověď. Ano přesně takto jsem postupoval u stávající soustavy, kde investor nechtěl měnit stávající tělesa, což je po zateplení přínosným efektem pro kondenzační kotel a snížení teplot topné vody. Navržený teplotní spád 65/45°C vyhovoval výkonově pro celou soustavu. Ovšem pak jsem provedl výpočet STT a nárust průtoku z 1300 kg/h stoupl na 2350 kg/h, což je opravdu velký rozdíl. Jde mi hlavně o to, že si projektanti koupí program a nemají ani potuchy, že lze tuto možnost zaškrtnout a nebo si myslí, že vliv ochlazování patří k chladící soustavě. Ještě se mi nestalo, že bych dostal pod ruce projekt, který je vypočten s vlivem ochlazování. Tudíž dávejte si na to pozor. Zejména u starých rozsáhlých soustav s velkými průměry potrubí. Děkuji Vám a rozvíjejte tuto diskusi.

matejka
Příspěvky: 5
Registrován: 14 pro 2016, 15:54

Re: vliv ochlazování teplonosného média v rozvodném potrubí

Příspěvek od matejka » 24 úno 2018, 16:43

Je jasné, že vliv ochlazování potrubí u rozsáhlého rozvodu není zcela zanedbatelný, ale podle mého názoru jej není ani třeba zveličovat a není jej nutné dohánět průtokem při zachování střední teploty těles, protože tento přístup vede k opravdu radikálnímu dopadu na celkové průtoky a tím dále k nutnosti zvýšení dimenzí potrubí a následně opět k nárůstu ztrát tepla potrubím. Přitom existuje mnohem jednodušší řešení mírným zvýšením teploty zdroje, a tím naopak snížení průtoků přes tělesa blízká zdroji a kompenzaci pro tělesa vzdálenější. Samozřejmě je to věcí přístupu, je možné ztráty potrubím přiřadit místnostem, kterými potrubí prochází a dovést tak výpočet k dokonalosti, ale nemyslím si, že je to nutné. Všechny výpočty vykazují určitou míru nepřesnosti a jsou často přesnými ve svém zpracování, ale nikoli již ve výchzích předpokladech a námi zadávaných hodnotách. Proto se domnívám, že výpočet hydrauliky nové soustavy s běžnými rychlostmi proudění se zanedbáním ochlazování rozvodu není chybou a nepovede k reálným problémům při provozu soustavy.

Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 674
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv ochlazování teplonosného média v rozvodném potrubí

Příspěvek od Zdenek Rysavy » 26 úno 2018, 17:24

Koncem března bude v DIMOSu zpřístupněna nová výpočtová metoda, která byla do DIMOSu zapracována na základě podkladů od autorů: Ing Jakub Spurný, doc. Ing Michal Kabrhel Ph.D., Ing Roman Musil Ph.D. fakulta stavební ČVUT. Tato metoda umožňuje:
-výpočet dt těles tak, aby na tělesech byla zajištěna požadovaná střední teplota tělesa STT , při současném zohlednění ochlazování tw1
-zohledňuje teplo dodávané do místnosti rozvodem UT
Tento výpočet vede k nárůstu průtoku, zejména u topologicky nejvzdálenějších těles. Pokud nemáme v objektu zaizolované rozvody ÚT, zohlednění výkonu těchto trubek při návrhu otopných těles vede k výraznému zmenšení těles.

Odpovědět