Vytápěné / nevytápěné garáže

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
vdovec
Příspěvky: 29
Registrován: 08 říj 2009, 12:47

Vytápěné / nevytápěné garáže

Příspěvek od vdovec »

Dobrý den.
Měl bych prosím dotaz k zadáváním zóny s podzemními garážemi u novostavby.
Vím, že se k tomuto tématu na fóru už věnují jiná vlákna, ale nejsem si úplně jistý.

Mám novostavbu hotelu s většími podzemními garážemi (3 podlaží). Garáže jako takové nejsou vytápěny, jen mají na vjezdu (dva vjezdy) teplovodní vratové clony. Rád bych zadával garáže jako nevytápěnou zónu, už vzhledem k velké ploše prostoru a zkreslení výsledků, nicméně lze říci, že dveřní clony (celkem 160kW) slouží jako zdroj pro temperování, tedy vytápění a nelze je opomenout.

Je tomu tak? Nebo je nějaký jiný způsob, jak k tomuto přistupovat?

Děkuji za vaší reakci.
Pavel Vdovec

Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 688
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápěné / nevytápěné garáže

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Jelikož na Váš dotaz neznám správnou odpověď, obrátil jsem se na pana doc. Svobodu. jeho odpověď je zde:
jestli tomu dobře rozumím, tak by ten specialista chtěl modelovat garáže jako nevytápěný prostor/zónu a současně započítat do dodané energie budovy i teplo na provoz dveřní clony v garážích.
Nevím, jestli tohle u vás jde. Já to tedy neumožňuju - buď je prostor bez zdroje tepla (a pak je to nevytápěný prostor) a nebo má zdroj tepla (a pak je to normální zóna, i když třeba vytápěná na nízkou teplotu).
Podle mě by si měl nejdřív ujasnit, jak bude clona fungovat a spočítat/odhadnout si někde bokem, kolik energie za rok clona spotřebuje (už jenom tohle je podle mě dost obtížné, já to tedy neumím). A tuhle energii by pak měl přidat k dodané energii na vytápění některé z vytápěných zón. Opět ale nevím, jak a jestli vůbec jde u vás přidat XY kWh energie k dodané energii na vytápění. U mě bych to musel nějak obcházet a musel bych se nad tím zamyslet.
Hm, nic jednoduchého :-(

Náš program to také neumožňuje.
Jak jsem již jednou psal, je tu možnost vytvořit "normální posuzovanou zónu", výsekem z některé ze zón a vložit do ní spotřebu energie na vytápění na úrovni těch 160 kW. K tomu bude potřeba vytvořit profil, který bude mít vysoké hodnoty součinitelů na výpočet větrání, tak aby vyšla potřebně vysoká hodnota měrné tepelné ztráty na větrání Hv (a z toho pak ztráta větráním Qv).

vdovec
Příspěvky: 29
Registrován: 08 říj 2009, 12:47

Re: Vytápěné / nevytápěné garáže

Příspěvek od vdovec »

Dobrý den.
Děkuji za čas, který jste věnoval mému dotazu. V žádném případě, jsem nechtěl výpočet "ohýbat" a ani to dělat nebudu. Hledal jsem jen vhodnější řešení problému vytápěných/nevytápěných garáží. Je otázka, do jaké míry budou clony u dvou vjezdů vytápět prostor o velikosti 17800m3 a třech patrech.
Ještě jednou děkuji.
Pavel Vdovec

Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 688
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápěné / nevytápěné garáže

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

O tom, že by clony vytápěly takový prostor, jsem neuvažoval.
Otázka zněla, jak přidat do posuzovaného objektu výkon 160 kW, které ty clony mají. A ta má dvě hlediska. Kolik to bude kWh za rok a jak to bude rozloženo v jednotlivých měsících.
Druhý problém je, že se se musí vymyslet postup, jak to zadat do Průkazu, případně do Energie.
Já jsem Vám navrhl postup přes větrání. Asi by to chtělo v nové verzi programu udělat přímý vstup pro zadání "externích" odběrů.

Odpovědět