Ohřev vzduchu ve VZT jednotce odlišným energonositelem

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
Petr Vlk
Příspěvky: 1
Registrován: 31 srp 2018, 13:03

Ohřev vzduchu ve VZT jednotce odlišným energonositelem

Příspěvek od Petr Vlk »

Dobrý den, prosím o radu, jak mám zadat ohřev vzduchu VZT jednotky odlišným energonositelem, než který je použit pro vytápění objektu.

Jde o administrativní budovu, vytápění objektu je plynovou kotelnou. Objekt je nuceně větrán, dohřev vzduchu ve VZT jednotce po rekuperaci je pomocí tepelného čerpadla vzduch / vzduch (tepelné čerpadlo je součástí VZT)

Napadlo mě:
- objekt rozdělit podle zón (v mém případě) A=technické zázemí, B=kanceláře, C=služební byt, D=ohřev vzduchu pomocí TČ
- u zón A, B, C zadat větrání tak, aby program uvažoval pouze s infiltrací obálky budovy, výpočtová výměna vzduchu (np)=0
- zadat samostatnou zónu pouze pro ohřev vzduchu ve VZT jednotce (zona D), tedy pouze zdroj tepla (tepelné čerpadlo), bez konstrukcí atd..., vyplnit pouze kartu větrání (zde zadat množství vzduchu, účinnost rekuperace)

Je tento postup správný?

Děkuji

Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 688
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vzduchu ve VZT jednotce odlišným energonositelem

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Potřeba energie na vytápění se počítá na základě celkových měrných ztrát H = HT + Hg + Hv. Tyto tři veličiny naleznete na kartě Zóny vlevo dole. Lze říci, že poměr Hv / H vyjadřuje podíl potřeby tepla na větrání na celkové potřebě tepla zóny.
Založte si zdroj Kotel a zdroj TČ. Pro každou zónu si vypočítejte podíl Hv /H a v tomto poměru zadáte v jednotlivých zónách podíl zdrojů na vytápění zóny.
Toto řešení je jednoduché a snadno doložitelné.

Odpovědět