delta Ulv

Výpočet potřeby tepla podle ČSN 13790 a TNI 73 0330 k žádostem o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám.
Odpovědět
riha
Příspěvky: 1
Registrován: 02 říj 2010, 21:50

delta Ulv

Příspěvek od riha »

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak správně používat součinitel Delta Ulv. Dle TNI se v tabulce 3 uvádějí pouze 5 hodnot od 0,00 po 0,2. Mě by zajímalo zda je možné zadávat do výpočtu i hodnoty mezi. Tedy klasický případ- Zelená úsporám A2 částečné zateplení:
Původní stav - dům plné cihly, okna 2,6, stropy s izolací 5 cm mezi krokve - v původním stavu bude delta Ulv =0,1
1) Navrhovaná opatření zateplení stropu + výměna oken - je možné počítat s hodnotou např. 0,08?
2) Pokud dům zateplíme kompletně včetně fasády krom stávajících podlah na terénu (např škvára + beton) je možno uvažovat např hodnotu 0,04?

Nebo jsou hodnoty striktně dány a to znamená, že když v původním stavu budeme uvažovat hodnotu 0,1 (a bude to dům vyzděn z porothermu 44 (bez zateplení U=0,38) s izolací stropů 200mm podlahy 50 mm a okny 1,2 ), tak v novém stavu po zateplení fasády (U=0,2) můžeme uvažovat hodnotu delta Ulv 0,02 čímž se můžeme dostat k úspoře 40% a jenom zateplením fasády se dostat na A1 70 kWh.

Děkuji J.Říha
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: delta Ulv

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Pokud je mi známo, netrvají na SFŽP na tom, že přirážka na průměrný součinitel prostupu tepla dUem obálky budovy, která se zadává do pole ULV musí mít jen hodnoty uváděné v tabulce.
Zateplení stropu
Zde si nejsem úplně jistý zda zateplením stropu dojde ke zlepšení dUem. Zateplení se asi nedotkne napojení stropu na stěny. K serióznímu rozhodnutí by se musel provést výpočet LV bez izolace a s izolací, aby bylo jasné, že konkrétní způsob zateplení se promítne na velikost součinitele Psí.
V případě kompletního zateplení kromě podlah se dá uvažovat s hodnotou 0,04.
Pokud pro stávající stav velmi dobře udělaného RD použijete přirážku ULV = 0,1, a jen po zateplení fasády by jste použil hodnotu ULV=0,02, měli by po Vás pracovníci SFŽP chtít výpočet, že skutečně měla jen fasáda takový vliv na celý objekt. Obecně se o tom nechá dost úspěšně pochybovat, i když to možná může v konkrétním případě být i možné.
Vít Lelek
Příspěvky: 21
Registrován: 20 lis 2009, 19:56

Re: delta Ulv

Příspěvek od Vít Lelek »

Na školení k ZÚ nám říkali, že lze be z problémů započítat lineární vazby pomocí součinitelů z ČSN EN ISO 14683 Tepelné mosty ve stavebních konstrukcích – Lineární činitel prostupu tepla – Zjednodušené metody a orientační hodnoty. Pak s ULV podle TNI nepočítáte. Jaký způsob vybrat, záleží na tom, co potřebujete napočítat. Podle mého názoru, pokud potřebujete nahnat procenta, je lepší počítat ULV podle TNI, pokud potřebu tepla, pak Ψ podle ČSN EN ISO.
Odpovědět