U-katalog_tD

Údržba a doplňování katalogů na straně uživatelů
Odpovědět
Michal Uhlíř
Příspěvky: 2
Registrován: 11 led 2007, 09:01

U-katalog_tD

Příspěvek od Michal Uhlíř »

Dobrý den.

Nějak se mi nepodařilo dopátrat význam označení tD[°C]. Předpokládal jsem, že je to teplota v místnosti při definovaných hodnotách QTn, tw1, tw1 a exponentu n.
Potom mi ale vychází při shodných podmínkách (tw1, tw2, ti) QTr<QTn, což mi nepřipadá správné.

Jak to tedy je?

Děkuji
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: U-katalog_tD

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Teplota "tD" je definiční vnitřní teplota. Každý výrobce musí udat pro jmenovitý výkon těles ještě tw1/tw2/tD a pro přepočet exponent n.
Standardně bývá tD = 20 °C.
Michal Uhlíř
Příspěvky: 2
Registrován: 11 led 2007, 09:01

Re: U-katalog_tD

Příspěvek od Michal Uhlíř »

Dobře. Mám tedy zadané otopné těleso, n=0,33:
Při nominálních hodnotách
tw1=75°C
tw2=55°C
tD=20°C
je jeho udáván jeho výkon QTn=1000W.

V programu mám zadaný teplotní spád 75/55, teplotu v místnosti 20°C. Mám nominální podmínky, přesto nedostanu nominální výkon 1000W, ale jen 995W.

Obrázek
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: U-katalog_tD

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Na to se musí podívat programátor.
Předpokládám, že tento podivný výsledek vzniká tím, že při přepočtu výkonu je použita logaritmická rovnice. Kritéria pro její použití jsou dány velkým rozdílem (75/55) v parametrech větve. V systémech s menším rozdílem tw1 a tw2 je používán aritmetický průměr a tam k tomu nedojde. Program nezkoumá, že definiční hodnoty jsou vlastně totožné s údaji větve. Z údajů větve vyhodnotí, kterou rovnici má použít pro přepočet QTn.
Teplotní exponent "n" je třeba zadávat ve tvaru 1,33, tak jak jej běžně udávají výrobci.
Odpovědět