Máte pravdu, trochu se mi to pomotalo. Ten výpočet potřeby tepla je přece v té exelovské tabulce. Hned v úvodu zadáváte RB/BD a pak počet osob a hned vzápětí jednotkovou spotřebu. V dalším "odstavci" zadáváte teploty vody a srážky na velikost kolektorů a přirážku na způsob ohřevu. A pak na listu TV+VYT v součtu sloupce Qp,tv odečtete roční potřebu tepla na ohřev TV. V součtu sloupce Qss,měs pak je uveden roční využitelný solární zisk a z poměrů obou hodnot dostaneme podíl solární soustavy na ohřevu f [%]. Já jsem do posudku napsal toto (a prošlo to):
Údaje o použitých výpočetních postupech a nástrojích
Výpočty potřeb tepla a solárních zisků jsou provedeny dle TNI 73 0302:2009, pomocí výpočetního nástroje „Metodika pro výpočet zisků ze solárních soustav.xls“, staženého z internetových stránek programu Zelená úsporám.
Výpočet potřeby tepla pro přípravu teplé vody
Vstupní hodnoty pro výpočet:
-počet osob 4
-denní spotřeba teplé vody 40 l/den, osobu
-teplota studené vody tSV 15°C
-teplota teplé vody tTV 60°C
-přirážka na tepelné ztráty při rozvodu vody z 0,15 (zásobníkový ohřev bez cirkulace)
Vypočtené hodnoty:
-vypočtená potřeba tepla pro přípravu teplé vody Qp,TV 3124 kWh/rok
Výpočet solárních zisků soustavy se solárně-termickými kolektory
Vstupní hodnoty pro výpočet:
-optická účinnost kolektoru ηo 0,78
-lineární součinitel tep.ztráty kolektoru a1 4,350 W/m2.K
-kvadratický součinitel tep.ztráty kolektoru a2 0,006 W/m2.K2
-počet kolektorů 16 ks
-plocha absorbéru solárního kolektoru Ak 0,262 m2
-střední denní teplota v solárních kolektorech tk,m 40°C (35% < pokrytí < 70%)
-srážka z tepelných zisků solárních kolektorů
vlivem tepelných ztrát p 0,20 (příprava TV, do 10 m2)
-sklon kolektoru β 45°
-azimut kolektoru γ 0° (jih=0°)
Vypočtené hodnoty:
-měrný energetický zisk se sol.soustavy qk,u (ř.47) 477 kWh/m2.rok - vyhovuje požadavku
-využitelný měrný energ. zisk se sol.soustavy qss,u 456 kWh/m2.rok
-celkový energetický zisk se sol.soustavy Qk,u 1998 kWh/rok - vyhovuje požadavku
-využitelný energetický zisk se sol.soustavy Qss,u (ř.59) 1911 kWh/rok
-úspora tepla pro přípravu teplé vody (ř.60) 1911 kWh/rok
-solární podíl (podíl na ohřevu teplé vody) f 61%
Závěr
Instalovaný systém solárně-termických kolektorů zajistí požadovaný měrný i celkový energetický zisk k získání požadované dotace v oblasti podpory C.3 pro celoroční ohřev teplé vody.
PS: Formátování se vložením poněkud rozhodilo

.
V popisu min.rozsahu se také píše, že má být doloženo schéma napojení. Nic takového jsem nedělal. Jednak vše bylo hotovo ještě před požadavkem na provedení výpočtů, takže jsem původní stav ani neviděl, a jednak je to podle mne zcela zbytečné - SFŽP to také coby chybějící dokument neurgoval.
Koutňák