Opět přenos tepla zeminou

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Odpovědět
DD-Dave
Příspěvky: 3
Registrován: 23 lis 2009, 09:45

Opět přenos tepla zeminou

Příspěvek od DD-Dave »

Dobrý den,
mám zakoupen program PENB+PT+TOB. Stále mi není jasné, jak ve výpočtu zohledním konstrukci ve styku se zeminou. Myslel jsem, že problém vyřeším pomocí součinitele b, ale TNI 730329 ho výslovně zakazuje. Jak se tedy dopátrám k nějaké relevantní potřebě tepla v souvislosti s konstrukcí přilehlé k zemině? Když tady tuto konstrukci nebudu ošetřovat pomocí redukčního součinitele b, bude program v exteriéru (zemina) brát teplotu jakou?

Děkuji za odpověď.

Bužek
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Opět přenos tepla zeminou

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Výpočet ekvivalentní hodnoty součinitele prostupu tepla konstrukce přilehlé k zemině se provádí podle ČSN EN ISO 13370 - Přenos tepla zeminou. Matematický princip výpočtu je součástí připravované nové verze Manuálu k zeleným úsporám, kterou bude možno stáhnout z www.protech.cz, současně s novým CD 411. Při znalosti ISO 13370 lze v některých případech tento výpočet provést snadno na kalkulačce.
Program PENB tento výpočet neumí. Tento výpočet je součástí programu TV. Program TV lze k Vámi užívanému soubor koupit za doplatek, vypočítaný z rozdílu ceny souboru S12 (který užíváte) a ceny souboru S32 (obsahuje program TV). Ve Vašem případě se jedná o doplatek 3 500 Kč.
Tepelný tok obálkou budovy (a sem patří i konstrukce přilehlé k zemině) je vždy počítán z výsledné měrné ztráty H obálky budovy násobené rozdílem vnitřní výpočtové teploty zóny a příslušné měsíční hodnoty teploty vnějšího vzduchu.
Redukční činitel b u jednotlivých konstrukcí zohledňuje, že za konstrukcí není vnější výpočtové prostředí.
moutly
Příspěvky: 2
Registrován: 21 pro 2009, 20:54

Re: Opět přenos tepla zeminou

Příspěvek od moutly »

Dobrý den,
mám názor, že výpočet Uekv pro konstrukce na styku se zeminou by měl být nějak zakomponován také do základní verze programu PENB+PT, protože je tento soubor prezentován tak, že umí provádět výpočty nutné pro ZÚ. Při koupi programu PENB+PT jsem předpokládal, že tento výpočet bude komplexní. Nyní se také (jako někteří další uživatelé, jak vidím) potýkám s problematikou stanovení Uekv, resp. jeho výpočtu a také tiskového výstupu. Pokud pro výpočet Uekv použiji demo programu TV (mohu vůbec?), potom mě nenapadá jak toto dostat do tiskového výstupu pro doložení výpočtu pro SFŽP.
Navrhuji tedy provést "vylepšení" programu PENB+PT o výpočet konstrukcí přilehlých k zemině pro možnost jejich doložení SFŽP.

Dále prosím o radu, kde PŘESNĚ je definována problematika stanovení Agross, tak aby byla nezpochybnitelná ze strany SFŽP. Neustálé odkazy na TNI 730329(30), resp. zákon 406/2000 Sb. §2, písm. p, atp.(tedy vše co k tomu jsem schopen vypátrat), považuji na nedostatečné, protože tam nenacházím odpovědi na žádnou konrétní situaci z běžné praxe. Nemyslím tím matematické stanovení této plochy, ale jednoznačnou definici této plochy ve vztahu k jejímu skutečnému užívání s případným odkazem na definice dle konkrétních ČSN, případně jiné legislativy. Je okolo toho podle mně mnoho dohadů a mělo by to být jednoznačně vysvětleno (asi spíše ze strany SFŽP). Neexistuje k tomuto nějaká zvláštní literatura?
Děkuji. M. Outlý
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Opět přenos tepla zeminou

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Program PENB + PT umí provádět výpočet potřeby tepla podle pravidel požadovaných SFŽP. Všude upozorňujeme, že neumí výpočet součinitelů prostupu tepla, které se musí do programu vkládat z klávesnice. To se týká i Uekv, u konstrukcí přilehlých k zemině. Zvažujeme možnost zavedení modulu, který bude možné k programu PENB dokoupit a který bude umět výpočet konstrukcí přilehlých k zemině podle ČSN EN ISO 13370, tak jako program TOB umí výpočet součinitele prostupu tepla podle ČSN 73 0540.
SFŽP se chystá zveřejnit definici veličiny Agross, která bude sloužit pro účely žádostí o dotace.
OPo
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2010, 14:59

Re: Opět přenos tepla zeminou

Příspěvek od OPo »

Dobrý den
V jakém stadiu je modul, který jak v předchozím příspěvku píšete by počítal Uekv u konstrukcí přilehlých k zemině.
Chtěl bych znát kdy bude (jestli bude) a kolik by stál když mám zakoupený balíček - S23 PENB+ENB+TOB+Obálka

Děkuji za odpověď
Ondřej Podzimek
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Opět přenos tepla zeminou

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

V současné době přednostně upravuje tiskové výstupy podle požadavků SFŽP. Jedním z požadavků je tisk protokolu s výpočtem konstrukcí přilehlých k zemině. Tento tisk musíme nejdříve dodělat do programu TV, který výpočet konstrukcí ve styku se zeminou umí. Pak teprve začneme řešit zpřístupnění tohoto výpočtu i z programu PENB.
Cena za tuto úpravu programu PENB nepřesáhne 2000 Kč.
OPo
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2010, 14:59

Re: Opět přenos tepla zeminou

Příspěvek od OPo »

Děkuji za odpověď
kolik by stálo dokoupení modulu TV k balíčku S23 - PENB+ENB+TOB+Obálka

v ceníku to není uvedeno

děkuji Ondřej Podzimek
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Opět přenos tepla zeminou

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Pokud k S23 budete chtít dokoupit program TV, je z toho balíček S43. Rozdíl cen S43 - S23 je 3 800 Kč.
Za program TV Vám budeme účtovat 3 800 Kč.
Odpovědět