Solární ohřev TUV a akumulační zásobníky

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
pafka
Příspěvky: 2
Registrován: 26 kvě 2015, 15:39

Solární ohřev TUV a akumulační zásobníky

Příspěvek od pafka »

Chtěl bych se zeptat jak správně zahrnout do výpočtu tepelné ztráty akumulačních zásobníků, které jsou využívány pouze pro ohřev TUV solárním systémem. Konkrétní případ: Mám BD, který je vytápěn plynovým kotlem. Ohřev TUV je zajištěn solárním ohřevem na střeše. Tato soustava je napojena
na první zásobník na střeše o objemu 460 l. Z něj vede okruh do sestavy tří akumulačních zásobníků v přízemí (každý o objemu 1000 l) a na tuto sestavu je napojen bivalentní zásobník pro ohřev vody také na 1000 l. Druhým zdrojem pro ohřev tohoto zásobníku je již zmíněný plynový kotel.
Předem děkuji za odpověď a radu. V případě potřeby zašlu schéma celé soustavy, které mám z původní PD.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární ohřev TUV a akumulační zásobníky

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Z formulace otázky vyplývá, že Váš náhled na problém není úplně správný. Solární kolektory nemohou být zdrojem tepla pro přípravu TV případně vytápění.
Ve Vašem případě je zdrojem tepla plynový kotel. Ten je hlavním zdrojem tepla v Systému přípravy TV. Do tohoto systému mohou přispívat solární kolektory.
Zadal bych si jeden systém přípravy TV, kde by byl zdrojem tepla plynový kotel. Kolektorové pole, zadané na kartě Kolektory, přiřadíte tomuto Systému přípravy TV. V tabulce Výpočet spotřeby tepla na přípravu TV, na kartě TV máte zobrazeny výsledky:
6. řádek - potřeba tepla na ohřev a ztráty
8. řádek - energie vyrobená kolektory
10. řádek - skutečně využitá energie kolektorů
Zásobníky máte na 3. řádku. Ve Vašem případě máte 4 akumulátory 1000 l a jeden 460 l. Takovéto zadání program neumožňuje. Lze to obejít výpočtem měsíční tepelné ztráty pro 4 x 1000 l a pak si ještě spočítat měsíční ztrátu pro 460 l. Znáte-li celkovou tepelnou měsíční ztrátu, můžete si dopočítat potřebnou měrnou tepelnou ztrátu a pomocí té pak upravit výsledek.
Pokud zadáte pět nádrží á 1000 l, bude výsledek na straně bezpečnosti.
pafka
Příspěvky: 2
Registrován: 26 kvě 2015, 15:39

Re: Solární ohřev TUV a akumulační zásobníky

Příspěvek od pafka »

Dobrý den, děkuji za odpověď. Způsob zahrnutí kolektorů do výpočtu jsem pochopil správně, ale nebyl jsem si jistý u těch zásobníků. Zkusím započítat jejich ztrátu podle Vašeho doporučení. Děkuji a přeji hezký den.
Odpovědět