Kombinovaný zásobník - zadání

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
milmuell
Příspěvky: 5
Registrován: 30 črc 2016, 11:09

Kombinovaný zásobník - zadání

Příspěvek od milmuell »

Přeji dobrý den,

rád bych se zeptal, jak se správně v modulu Průkaz 2013 na kartách ZDROJE a Příprava TUV zadává kombinovaný zásobník. Zásobník je nabíjen z krbových kamen a současně elektrokotlem. Zásobník slouží jednak k přípravě TUV a jednak dodává vodu do topného systému s radiátory. Nejsem si úplně jistý, kde se správně zadává objem zásobníku pro určení ztráty, protože z části přísluší zdrojům tepla a z části přípravě TUV.

Dále bych se chtěl zeptat, jak se v tomto modulu řeší situace, kdy je TUV připravována ze dvou zdrojů. Jedninou možností, kterou jsem našel je přiřazení počtu jednotek.

Také bych se chtěl zeptat, zda existuje nějaké pravidlo, jak rozdělit poměrově, kolik který zdroj pokrývá spotřeby pro vytápění?

Děkuji za odpověď
Miloš Muller
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinovaný zásobník - zadání

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Příprava TV
A)
Není mi známo, že by existovalo nějaké obecné pravidlo, jak při zpracování Průkazu vyjádřit podíl jednotlivých zdrojů na vytápění zóny. To záleží na řadě okolností.
Když si vezmete dvojici TČ a elektrokotel, tak jiný poměr podílu na vytápění by měl být zadaný pokud bude vytápěným objektem horská chata na hřebenu hor a jiný poměr podílu bude v případě objektu u Břeclavi.
Elektrokotel a krbová kamna – zde zpracovatelé zadávají horní možný podíl krbových kamen na dodávce energie, jelikož je to zásadní možnost, jak omezit hodnotu neobnovitelné primární energie, nabobtnalé díky elektrické energii.
B
V programu Průkaz 2013 je základní jednotkou při přípravě TV Systém přípravy TV. Systém přípravy může mít jen jeden zdroj.
Máme-li více zdrojů pro přípravu TV, musíme mít více systémů přípravy TV. V okně systému máme v podstatě tři možnosti, jak zadat podíl systému na přípravě TV. V prvé řadě se jedná o činitel fZ – podíl zdroje na pokrytí odběru, obdobný efekt lze dosáhnout tím, že zadáme snížený počet dnů užívání. Oba tyto členy ovlivní hodnotu VW,rok vyjadřující množství vody, kterou systém za rok dodá. Hodnotu VW,rok lze také zadat přímo z klávesnice.
Jiný přístup umožňuje přiřadit každému systému jiné provozní měsíce. Použití jednotlivých systémů záleží na typech zdrojů tepla.
Ve všech těchto případech musíme systému (tedy zdroji tepla) přiřadit činitel podílu flw na ztrátách na rozvodech a činitel podílu fak na ztrátě na zásobníku.
B1
Tepelné čerpadlo a elektrokotel
V tomto případě je nejvhodnější použití činitele fZ. V systému přípravy, kde je zdrojem TČ zadáme např. fZ = 0,90, flw = 90 % a fla = 90 %. Druhému systému, kde bude zdroj elektrokotel, zadáme fZ= 0,10, flw = 10 % a fak = 10 % .
V obou systémech bude ohřev zajišťován 12 měsíců.
B2
Kotel na dřevo a elektrokotel
Základní rozhodnutí zpracovatele Průkazu je, jaký podíl na přípravě TV bude mít dřevo a jaký podíl elektřina. V případě programu NZÚ pro oblast B, je podíl zdroje na pevná paliva omezen metodickými pokyny.
Použití předchozího zadání, kdy oba zdroje jsou využívány po celý rok ( 12 měsíců), by asi neodpovídalo realitě provozu. V řadě případů nebude provozovatel, zejména v RD zatápět kvůli ohřevu TV. V letních měsících bude TV převážně připravovat elektrokotlem a dnes již skoro standardně v kombinaci s kolektory. Pro tento případ je vhodnější následující způsob zadání.
Nejdříve si zjistíme, jaká má být měsíční potřeba teplé vody, kterou máme zobrazenu na prvním řádku výpočtové tabulky. Tento údaj program počítá z hodnoty VW,rok dělený počtem zadaných měsíců. Pro tento výpočet necháme 12 měsíců, vybereme typ odběru a zadáme počet jednotek. Výpočtem zjistíme, že průměrná měsíční spotřeba je v RD např. 9,1 m3/měsíc. Se znalostí tohoto údaje, můžeme zadat první systém, jehož zdrojem bude kotel na dřevo a budeme požadovat, aby podíl na přípravě byl jen 40 %.
B2a
Systém se zdrojem na dřevo – podíl 40 %
zaškrtneme, že tento systém bude dodávat 5 měsíců (leden, únor, říjen až prosinec) a zadáme odhadem součinitel fZ =0,4. Zjistíme, že měsíční průměr potřeby teplé vody je jen 8,8 m3/měsíc. Upravíme tedy hodnotu fZ tak, aby byl měsíční průměr požadovaných 9,1 m3/měsíc. To nastane při fZ = 0,42. Hodnoty součinitelů flw a fak budou v tomto případě 42 %.
Stejný proces můžeme udělat pomocí počtu dnů užíváni. Pak fZ bude = 1. Z počtu dnů užívání je potřeba určit součinitele flw a fak.
B2b
Systém s elektrokotlem
Zadáme druhý systém – zdrojem je elektrokotel. Zaškrtneme, že je systém provozován jen 7 měsíců a hodnota součinitele fZ by měla být fZ = 1 – 0,42 = 0,58. Ve výpočtové tabulce vidíme, že vypočítaná měsíční spotřeba odpovídá požadovaným 9,1 m3/měsíc. V tomto systému budou mít součinitelé flk a fak hodnotu 58 %.
I zde můžeme využít ke snížení spotřeby, snížení počtů dnů.
Pokud budeme instalovat solární kolektory, přiřadíme je v okně Kolektory k systému s elektrokotlem. Tím získáme z hlediska hodnocení budovy největší efekt.
Popsanou soustavu přípravy TV bychom mohli zadat pomocí dvou systémů, které by dodávali TV po 12 měsíců, každý systém svůj měsíční podíl. Systém s elektrokotlem by i v letních měsících dodával jen 58 % energie. Úspora elektrické energie, kterou by mohly zajistit kolektory by byla zbytečně omezena.
C
Kolektory
V tomto případě by v okně pro zadání kolektorového pole bylo zaškrtnuto jen 7 měsíců, po které by kolektorové pole dodávalo energii do systému přípravy TV u kterého je zdrojem elektrokotel. Kolektory by snížili spotřebu elektrické energie na přípravu TV a tudíž vylepšili bilanci neobnovitelné primární energie.
Pokud bychom chtěli do výpočtu využít i energii vyrobenou ve zbývajících měsících, založíme druhé kolektorové pole ve kterém zaškrtneme zbývajících 5 měsíců. V každém měsíci můžeme pomocí součinitele fSC,W určit, kolik % vyrobené energie má být započítáno ve prospěch přípravy TV. Zbytek je automaticky připočítán k k energii, kterou můžeme (ale nemusíme) započítat ve prospěch vytápění. ¨
Jelikož by asi v popisovaném případě byla pro vytápění použita také kombinace dřevo a elektřiny, započítali bychom v zimních měsících vyrobenou energii kolektorů do vytápění elektrokotlem.
lukas.dosek
Příspěvky: 16
Registrován: 21 srp 2013, 13:13

Re: Kombinovaný zásobník - zadání

Příspěvek od lukas.dosek »

Dobrý den,
reaguji na bod B1 - TČ + elektrokotel. Pokud systému TČ přiřadím 90% podíl výroby, a stejný podíl přiřadím i součinitelům flw a fak (a stejně tak u kotle zadám všude 10%), tak mi vychází hodnocení TV podezřele dobře - poměr dodané energie okolo 0,67, třída B.

Schválně jsem si proto zkusil všude zadat referenční hodnoty účinností a ztrát - pokud se držím Vašeho návodu, tzn. všude zadám 10% a 90%, tak je poměr dodané energie 0,665.
Pokud zadám fz 0,9/0,1 a ke každému zdroji pak zadám součinitele flw a fak vždy 100%, tak mi hodnocení vychází 0,89 - což je dáno tím, že pro TČ není definován referenční topný faktor. Když si na kartě TV rozkliknu políčko "referenční TV", tak se mi u TČ zobrazí poměr dodanbé energie 0,85 a u kotle 1,000 (což by mělo být správně, když mám všude nastavené referenční hodnoty). Zkrátka mi přijde, že správné zadání součinitelů flw a fak je vždy 100% a není rovné podílu vyrobené energie daným zdrojem.

Obě úlohy Vám pošlu na mail.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombinovaný zásobník - zadání

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Problém byl ve výpočtu ztrát zásobníků v referenční budově. Bylo opraveno na CD 597, pokud se přepne na VV9.
Odpovědět