požadavky na účinnost technického systému

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
JitkaM
Příspěvky: 17
Registrován: 06 kvě 2013, 09:38

požadavky na účinnost technického systému

Příspěvek od JitkaM »

Dobrý den, na mnou zpracovaných průkazech právě probíhá kontrola SEI a její zástupce mě informoval o možné chybě v porovnání požadavků na účinnost technických systémů. Pokud mám zaškrtnuto, že chci hodnocení podle paragrafu 6 odst.2, písmene c (změna stavby a změna tech. systémů) a jako nový zdroj tepla použiju tepelné čerpadlo, tak v protokolu PENB se místo jmenovitého topného faktoru objeví hodnota ročního provozního faktoru. V referenční budově je hodnota 3 - tepelné čerpadlo. Problém nastává v případě, že jmenovitý topný faktor je jen o něco větší než 3 (např. 3,1 - TČ vzduch-voda), po zadání součinitelů ročního provozu se provede přepočet a roční provozní faktor je menší než 3. V tabulce b.1.b) je najednou vedle sebe hodnota např. 2,88 (účinnost výroby zdroje tepla) a hodnota 3 (refereční hodnota) a vyhodnocení ANO. Zde je problém pouze optický, je jasné a SEI si to nechala vysvětlit, že dochází k porovnání jmenovitého faktoru, který ale bohužel ve vytisklém protokolu není vidět. Jenže po tomto zjištění mě upozornili na to, že i když tam dají hodnotu jmenovitého topného faktoru menší než 3, tak to stejně protech vyhodnotí jako splnění podmínky. A doopravdy, přestože do jmenovitého topného faktoru dám např. COP = 0,4 , tak ve finále je v tabulce b.1.b) vyhodnocení splnění požadavku ANO. jak to? prostě at dosadím jakýkoli jmenovitý topný faktor, tak při zaškrtnutí požadavku na hodnocení podle par. 6 odst.2 písmeno c), je tepelné čerpadlo vždy hodnoceno splněním parametrů. Zadávám něco špatně nebo je zde opravdu ukryta chybička programu?
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: požadavky na účinnost technického systému

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Děkuji za upozornění na tento problém.
Opravíme v další verzi programu.
Odpovědět