Výpočet Uem pro zóny s nižší návrhovou teplotou

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
lukas.dosek
Příspěvky: 16
Registrován: 21 srp 2013, 13:13

Výpočet Uem pro zóny s nižší návrhovou teplotou

Příspěvek od lukas.dosek »

Dobrý den,
mám případ, kdy většina budovy má návrhovou teplotu 20°C. Součástí budovy je ovšem i technické zázemí s teplotou 15°C (tato teplota je garantována projektem vytápění a jsou tam otopná tělesa). Můj dotaz zní, jak správně zadat obvodové stěny 15°C zóny na kartě konstrukce. Napadají mě tyto možnosti:

1) zařadím stěnu jako stěnu temperovaného prostoru k exteriéru - ref. hodnota U 0,85
2) zařadím stěnu jako stěnu vytápěného prostoru - ref. hodnota U 0,30 (tady jsem zcela jistě na straně bezpečnosti, ale nastává problém s tím, že stěna má mírně horší U a neměla by tedy být takto navržena...)
3) zařadím stěnu jako stěnu vytápěného prostoru, ale zadám teplotu interiéru 15°C, pak bude použit součinitel e1 a ref. hodnota U je 0,44

Dále pak pro tuto zónu v modulu E nastavím teplotu 15°C. Pak bude součinitel e1 použit i pro korekci ref. hodnoty Uem celé zóny. Zde je to jasné.

Jde mi o to, abych si zbytečně nezlepšoval hodnocení Uem, což nastane v případě 1).
V případě 2) jsem zase zbytečně na straně bezpečnosti, navíc jak už bylo řečeno, stěna nemá požadovaných 0,30.
Případ 3) se jeví jako ideální, ovšem zase nejde použít univerzálně, pokud by teplota v zóně byla 5°C, tak je hodnota součinitele e1 šíleně vysoká...

Existuje pro tento případ nějaké obecné pravidlo, jak správně zatřídit obvodové konstrukce zón, vytápěných na nižší teploty? Nebo je třeba se řídit citem případ od případu?

Děkuji.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Uem pro zóny s nižší návrhovou teplotou

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

jednoznačnou odpověď naleznete:
ČSN 73 0540-2:2011, čl. 5.2.1
Správný postup je podle bodu 2.
lukas.dosek
Příspěvky: 16
Registrován: 21 srp 2013, 13:13

Re: Výpočet Uem pro zóny s nižší návrhovou teplotou

Příspěvek od lukas.dosek »

Mě to ten článek tak jednoznačný nepřijde. Použil bych spíš postup dle 5.2.1 b, tzn. požadavek na konstrukci bych volil 0,30*1,45 = 0,44. T Ostatně i stavaři navrhli U=0,40. To je podle mě správný požadavek na tu konstrukci.

Problém pak je, že při hodnocení Uem by se tato hodnota ještě jednou přenásobila součinitelem e1 a tím by se vliv nižší teploty zdvojil. Když ovšem nastavím jako požadavek 0,30, tak mi konstrukce svítí červeně a v protokolu PENB se mi zobrazí skutečné U=0,40 a požadavek U=0,30. Pak to působí dojmem, že konstrukce je navržena špatně. To je opravdu v souladu s normou?
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Uem pro zóny s nižší návrhovou teplotou

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

V budově s převažující teplotou 18 - 22 °C - a jak píšete to je váš případ - musí všechny konstrukce splňovat tabulku 3. Tam není o čem diskutovat.
Článek b) se týká BUDOV s odlišnou teplotou. To není Váš případ. Vy máte nějakou místnost s odlišnou teplotou.
To co píšete o zobrazení údajů je divné. Máte tam asi něco chybně zadáno.
Pošlete mi úlohu.
Odpovědět