aktivní rekuperace

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
pohantom
Příspěvky: 7
Registrován: 21 kvě 2013, 20:57

aktivní rekuperace

Příspěvek od pohantom »

Dobrý den,
prosím o radu jak zadávat do výpočtu PENB a potažmo i pro potřeby NZU aktivní rekuperační jednotku (např. Nilan VPL K 15 TOP ), která využívá ke zpětnému zisku tepla tepelné čerpadlo? Byla mi doporučena tato metodika http://www.nilan.cz/poradna/metodika-za ... e-sfzp.htm .
Konkrétně pro tuto jednotku se uvádí tento text: "Větrání a vytápění: Teoreticky by šlo zadat fiktivní pasivní rekuperační výměník s hodnotou sezónní účinnosti 75%. Nutnost dodávat energii pro funkci rekuperace a TČ se pak zohlední v zadání snížené hodnoty COP, která se pro VZT zadá jako hodnota 0,25*COP. Podíl tohoto zdroje na provozu vytápění se doporučuje zadat cca. 45% pro oblast podpory B1 a 55% pro oblast B2. COP se pro dohřev vzduchu volí dle údajů výrobce jako u teplotního spádu A2/W35 nebo pokud není pro tento spád udáván, pro nejbližší (zpravidla nižší) venkovní teplotu."

Je to podle Vás správně? COP faktor pak vychází dosti nízký (0,25*COP) a podíl na vytápění je vysoké a tím pádem mi to zkoršuje dosti vyýpočet neobnovitelné primární energie objektu vytápěného jinak hlavním zdrojem na dřevěné pelety.
Podíl aktivní rekuperační jednotky na vytápění zóny zadávat na kartě parametry zóny nebo na kartě zdroje tepla?

Děkuji Tomáš Pohanka
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: aktivní rekuperace

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Já jsem se s těmito jednotkami setkal před několika lety, kdy dodavatel? uváděl nesmyslné údaje o vlastnostech takových to zařízení. Pokud SFŽP zaujal k těmto výrobkům nějaké stanovisko, pak je vhodné použít metodu výpočtu jimi doporučovanou.
Odpovědět