Ohřev vody

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
Vít Lelek
Příspěvky: 21
Registrován: 20 lis 2009, 19:56

Ohřev vody

Příspěvek od Vít Lelek »

Může být v ukazatelích energetické náročnosti budovy hodnocena teplá voda lépe než C? I když budu mít sebeúčinnější zdroj tepla, i když použiji solární kolektory, i když nebudu mít žádné ztráty z rozvodů a akumulace, stále mi vychází hodnota C.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Mezi třídou C a B je úspora 25 % energie. Máte na to dva nástroje. Snížení ztrát na rozvodech a lepší účinnost zdroje tepla na přípravu TV. Referenční budova má účinnost 85 % a ztráty na rozvodech má také poměrně vysoké. Pomocí těchto nástrojů lze dosáhnout v hodnocení dodané energie na přípravu TV třídy B.
Kolektory zlepšují neobnovitelnou primární energii.
Vít Lelek
Příspěvky: 21
Registrován: 20 lis 2009, 19:56

Re: Ohřev vody

Příspěvek od Vít Lelek »

Účinnost zdroje tepla funguje, pokud mám kotel. Pokud jako zdroj tepla volím tepelné čerpadlo, vychází mi stejně, jestli zadám COP = 1 nebo 1000.

Úspora na ztrátách při rozvodech se, pravda, projevila, ale musí jich tam být hodně. Při krátkých rozvodech se rozdíl mezi počítanou a referenční budovou nenahledá.

Děkuji.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev vody

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Účinnost kotle se promítne do výpočtu spotřeby energie na přípravu TV.
Tepelné čerpadlo ovlivňuje přímo neobnovitelnou primární energii. Když COP měníte v rozsahu např. 1 až 6, neovlivňujete spotřebu "tepla" na přípravu TV. Ta je stále stejná. Ovlivňujete odebranou elektrickou energii na výrobu potřebného "tepla".
Odpovědět