Nerálně vysoká spotřeba energie pro vytápění

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Nerálně vysoká spotřeba energie pro vytápění

Příspěvek od St.Wilczek »

Pozastavuji se nad nereálně vysokými hodnotami spotřeby tepla pro vytápění.
Vypracoval jsem zodpovědně PENB pro RD z 50-tých let, relativně malý, nově vyměměna okna, částečně zateplená šikmá střecha v podkroví.
Vypočtené tepelné ztráty: HT + HV = 372,2 + 52,5 = 424,7 ..... x dT = 35..... 14,9 kW. Hodnota naprosto reálná již od pohledu.

Pokud dosadím všechny koeficienty pro otopný systém dle doporučení programu, vychází nádherný nesmysl.
Kotel na uhlí spotřebuje jen pro vytápění 89 000 kWh, což odpovídá cca 115 metrákům černého uhlí !!!! (cca 70 000 Kč)
Kondenzační kotel spotřebuje jen pro vytápění 5200 m3 plynu - což je cca 70 000 Kč !!!!
Výsledek nechápu, reálná spotřeba paliva je max. 50% uvedeného a to včetně ohřevu TV, který není ve výpočtu zahrnutý. Prosil jsem o kontrolu pana ing. Ryšavého, chybu ve výpočtu také nenalezl.
Kdyby mi, jako zákazníkovi, někdo předložil takovýto eleborát, požádal bych jej, aby mi jej předal v tvrdých deskách. Následně bych mu jej omlátil o hlavu....
Je sice pěkné, že PENB má sloužit pro srovnávání energetické náročnosti, ale vypočtené hodnoty by měly odpovídat realitě s odchylkou max 20% při běžném provozování. K čemu je pak takový dokument?

Dále se pozastavuji nad skutečností, že výše popsaný dům je zařazen dle obálky jako budova v nejhorší kategorii G - mimořádně nehospodárná. Tedy je strčena do "stejného pytle", jako domy s původními, nevyměněnými okny, s cihlovými aj. zdmi tl. pod 45 cm atd. Logicky by měla tato budova patřit max. do kategorie F - Velmi nehospodárná. Není šance ani náhodou ji do té kategorie dostat.
Není zde při hodnocení také něco v nepořádku ?!?
Odpovědět