Porovnání Uem budovy s Uem,nula

Modul Průkaz 2013 je určen ke zpracování průkazů ENB podle nové vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Odpovědět
Hazmuka
Příspěvky: 1
Registrován: 05 bře 2020, 13:34

Porovnání Uem budovy s Uem,nula

Příspěvek od Hazmuka »

Dobrý den,
Potřeboval bych poradit s výpočtem, jakým počítá váš program.
Řešíme novou budovu, kterou je nutné navrhnout jako budovu s téměř nulovou spotřebou energie (Redukční činitel požadované základní hodnoty průměrného součinitele tepla fR = 0,7).
- Jako základ jsme určili všechny konstrukce s návrhovým součinitelem prostupu tepla U = Un,20 * 0,7 (pro obvodovou stěnu například U = 0,3*0,7 = 0,21 W/(m2.K), nebo o píď lepší. (70% požadované hodnoty součinitele prostupu tepla).
- Ve vašem softwaru v kartě "Referenční budova" mi vychází pro naši navrhovanou budovu Uem stejné(podobné) jako Uem,nula (Budovy s téměř nulovou spotřebou energie) viz. Obr 01.
01.jpg
01.jpg (86.93 KiB) Zobrazeno 4001 x
- Poté na kartě "Hodnocení" mi vychází celkové průměrné Uem dost odlišné od celkového Uem,Ref,Nula
02.jpg
02.jpg (52.19 KiB) Zobrazeno 4001 x
- Nemělo by být koncové Uem: Uem = suma (Uem,j . Vj) / Suma Vj.
Tímto způsobem mi to nevychází. Neměli bychom se dostat při zvolení Uček konstrukce na hodnotě 0,7*Un,20 na budovu s téměř nulovou spotřebou energie?

Děkuji za Váš čas.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Porovnání Uem budovy s Uem,nula

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Do výpočtu Uem vstupují taktéž lineární vazy. Zadání konstrukcí tak aby jejich U-čka byla lepší než 70 % UN,20 nezajišťuje, že bude dosažena požadovaná hodnota Uem,nulová budova.
Pro výpočet na kartě hodnocení platí:
Uem,Ref - nová budova - tato hodnota jej již 80 % hodnoty vypočítané s hodnotami UN,20 (ta se použije jen pro změnu dokončené budovy)
Uem,Ref, Nula - to je již 70 % z výpočtu s hodnotami UN,20
Ve Vašem případě 0,371 . 7/8 = 0,325
Na kartě referenční budova není ve sloupci Uem, zobrazování této hodnoty asi úplně korektní, zejména při vícezónové budově.
Uem se musí počítat pro celou budovu podle rovnice kterou máme uvedenou na kartě Referenční budova. Nelze ji počítat vážením přes objem zón. Vážením se musí počítat Uem,Ref.
Odpovědět