výpočet nevatápěných zón

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Odpovědět
radim drápal
Příspěvky: 2
Registrován: 26 črc 2010, 14:09

výpočet nevatápěných zón

Příspěvek od radim drápal »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně zadávání nevytápěné zóny - garáže. Zřídím zónu jak píšete v návodech - pouze obvodové konstrukce, které sousedí s exteriérem a střechu. Podlahu nezadávám z důvodu nezapočítání tepelného toku přes zeminu. Takto vypočená zóna mi napíše na kartě obálka budovy zeleně Uekv. Pokud toto U ekv zadám do zadání konstrukce, Uekv zmodrá. Ve výpočtu potřeby tepla mi ale nedojde k žádné změně - stěna je stále počítána s původním U (nikoli Uekv) a výsledek je stejný, jako když zadám, že za konstrukcí je venkovní prostředí a nikoli nevytápěná zóna. Dělám někde chybu v zadání? Když jsem se díval do Vašeho příkladu, měl jste u nevytápěnách zón u konstrukce redukční souinitel b menší než jedna.
Dříve jsem nevytápěné prostory (např zmíněnou garáž) zadal teplotou za konstrukcí - vždy v rozmezí +5 až +10°C, což se projevilo změnou součinitele b. To mi však bylo vytknuto - přišel mi požadavek ze SFŽP - "Dle TNI by se vůbec neměl používat redukční činitel tepla b jiný než 1 a i garáž by tedy měla být zadána přes nevytápěný prostor. "
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: výpočet nevatápěných zón

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Konstrukce přilehlá k zemině
U každé konstrukce je potřeba stanovit součinitel prostupu tepla U podle ČSN 73 0540.
U této konstrukce se vliv zeminy na přenos tepla zeminou počítá podle ČSN EN ISO 13730. Výsledkem tohoto výpočtu je nová hodnota součinitele prostupu tepla U, kterou je potřeba v okně pro zadávání konstrukce zadat do pole Uekv.

Konstrukce, které jsou od vnějšího prostředí odděleny nevytápěným prostorem
Vliv nevytápěného prostoru na přenos tepla se počítá podle ČSN EN ISO 13789. Výsledkem tohoto výpočtu je nová hodnota měrného toku Hie. Pokud do úlohy zadáme pomocnou zónu a tuto zónu přiřadíme některé z konstrukcí uvedených v seznamu konstrukcí, proběhne výpočet hodnoty Hie. Přiřazení pomocné zóny konkrétní konstrukci se provádí v okně Konstrukce zóny, kde do pole Prostředí za konstrukcí zadáte Pzk = 3nevytápěná zóna a do pole Zóna zadáte číslo příslušné pomocné zóny. Program v tomto případě vypočítá hodnotu Hie a z ní zpětně dopočítá hodnotu Uekv. Takto vypočítaná hodnota je zobrazena na kartě Zóna ve sloupci Uekv modrou barvou. A současně je v poli Uekv/U zobrazena příslušná hodnota redukčního činitele b.
Jedná se tedy o úplně jinou metodu výpočtu. Pro oba případy (zeminu a nevytápěné prostory) byla použita stejná metoda zobrazení a vyjádření vlivu prostředí za konstrukcí.
V tomto případu se modře zobrazená hodnota ve sloupci Uekv na kartě Zóna nesmí zadat do okna Konstrukce. Tato hodnota platí jen pro konkrétní kombinaci plochy stěny a přilehlé zóny. To je zásadní rozdíl od Uekv konstrukcí přilehlých k zemině.

Výpočet měrného tepelného toku H
U každé konstrukce zadané na kartě Zóna do tabulky Seznam konstrukcí na hranici zóny, program vypočítá hodnotu měrného toku H.
Program zásadně počítá podle rovnice H = U . AR . b, která je tučně zobrazena na kartě Zóny nad tabulkou se seznamem konstrukcí. Do výpočtu tedy vstupují hodnoty zobrazené ve sloupci "b".

Vypočítané hodnoty "b" jsou zobrazeny ve sloupci Uekv/U. Sloupec s redukčním činitelem "b" program neobsluhuje.

Pokud uživatel do tohoto sloupce nezasáhne, je stále v tomto sloupci b=1. Automatická obsluhu sloupce "b" byla úmyslně zakázána aby uživatelé mohli hodnotu b zadávat např. z různých tabulek atp.
K usnadnění obsluhy sloupce "b" je na kartě Zóna k dispozici tlačítko, pomocí kterého může dát uživatel povel, aby hodnoty Uekv/U byly vloženy do sloupce "b".

Z Vašeho popisu vyplývá, že jste používal Pzk = 6zadat teplotu a následně zadal teplotu. To je jediný případ, kdy program přímo přepíše hodnotu "b" ve sloupci "b".
martyl77
Příspěvky: 21
Registrován: 21 led 2010, 09:25

Re: výpočet nevatápěných zón

Příspěvek od martyl77 »

radim drápal píše:Dobrý den,
mám dotaz ohledně zadávání nevytápěné zóny - garáže. Zřídím zónu jak píšete v návodech - pouze obvodové konstrukce, které sousedí s exteriérem a střechu. Podlahu nezadávám z důvodu nezapočítání tepelného toku přes zeminu. Takto vypočená zóna mi napíše na kartě obálka budovy zeleně Uekv. Pokud toto U ekv zadám do zadání konstrukce, Uekv zmodrá. Ve výpočtu potřeby tepla mi ale nedojde k žádné změně - stěna je stále počítána s původním U (nikoli Uekv) a výsledek je stejný, jako když zadám, že za konstrukcí je venkovní prostředí a nikoli nevytápěná zóna. Dělám někde chybu v zadání? Když jsem se díval do Vašeho příkladu, měl jste u nevytápěnách zón u konstrukce redukční souinitel b menší než jedna.
Dříve jsem nevytápěné prostory (např zmíněnou garáž) zadal teplotou za konstrukcí - vždy v rozmezí +5 až +10°C, což se projevilo změnou součinitele b. To mi však bylo vytknuto - přišel mi požadavek ze SFŽP - "Dle TNI by se vůbec neměl používat redukční činitel tepla b jiný než 1 a i garáž by tedy měla být zadána přes nevytápěný prostor. "
Já bych chtěl dotat, že když čtu TNI, tak ta hodnoty b jiné než jedna samozřejmě používat umožňuje od srpna 2010. Pro konstrukce s U větší než 1 lze používat hodnoty b dle ČSN, pro hodnoty U menší než 1u konstrukcí ve styku se zemonéou tuším obsahuje tabulku, jak hodnotu b určit bez podrobného výpočtu.
Odpovědět