delta U, Ztm, lineární vazba ULv

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Odpovědět
SlabakM
Příspěvky: 2
Registrován: 11 čer 2010, 19:07

delta U, Ztm, lineární vazba ULv

Příspěvek od SlabakM »

Dobrý den pane Ryšavý,
chtěl bych se zeptat, jestli je nutné pro správný výpočet měrné potřeby tepla na vytápění Ea přostředníctvím programu PENB pro potřeby programu SFŽP Zelená úsporám zadávat všechny následující hodnoty:
- ke každé konstrukci (stěny,stropy,šikminy,..) zadat korekční člen dU, který je popsán v TNI 73 0329,tabulka 2.
- dále použití činitele ZTM
- a použití přirážky na lineární vazby ULv(v1),(v2)

Pokud zadám činitel ZTM a přirážky na lineární vazby, musím TAKÉ ZADAT korekční člen dU ??
Do jisté doby mě úředníci na SFŽP tolerovali konstrukce bez korekčního členu dU, ale těď tomu tak již není.

Tímto Vás tedy prosím jestli by jste mi mohl pomoci jak správně postupovat.

S pozdravem
Martin Slabák
mikkuu
Příspěvky: 1
Registrován: 16 pro 2009, 22:39

Re: delta U, Ztm, lineární vazba ULv

Příspěvek od mikkuu »

Myslím , že tento problém bude zajímat všechny.Jihlava vrací projekty z ledna,
a hodnoty Ulv= 0,05 uznávají až pro A1.
Další problém,který tolerovali a v původní zelené brožuře,která nikdy nebyla zrušená
je hodnota Un nejvyššího stropu 0,16 přičemž ta zelená brožura (z března 2009)povoluje Un=0,2.
V dalších materiálech je striktně uvedeno 0,16 a poté co se na CD 421 objevilo červené upozornění
,tak se s vracením starých(únor) projektů roztrhl pytel.
Na školení ČKAIT V Jihlavě DNE 20.5.2010 přitom na delta U,Ulv žádnou váhu nedávali.
mikkuu
SlabakM
Příspěvky: 2
Registrován: 11 čer 2010, 19:07

Re: delta U, Ztm, lineární vazba ULv

Příspěvek od SlabakM »

mikkuu píše:Myslím , že tento problém bude zajímat všechny.Jihlava vrací projekty z ledna,
a hodnoty Ulv= 0,05 uznávají až pro A1.
Další problém,který tolerovali a v původní zelené brožuře,která nikdy nebyla zrušená
je hodnota Un nejvyššího stropu 0,16 přičemž ta zelená brožura (z března 2009)povoluje Un=0,2.
V dalších materiálech je striktně uvedeno 0,16 a poté co se na CD 421 objevilo červené upozornění
,tak se s vracením starých(únor) projektů roztrhl pytel.
Na školení ČKAIT V Jihlavě DNE 20.5.2010 přitom na delta U,Ulv žádnou váhu nedávali.
mikkuu
Problém s součinitelem prostupu tepla Un nejvyššího stropu jsem řešil na SFŽP xkrát i dokonce s panem Ing.Jiřím Šálou, CSc.
Problém úředníků je takový, že u všeho kde se vyskytne problém tak to chcou řešit dle normy ČSN 73 0540-2, ale nikdo z nich si to asi zřejmě nepřečte.
V jich skvělé směrnici MŽP č.9/2009, příloha I/2 je pro A2 vypsáno jen několik hodnot součinitelů a ty co tam nejsou se mají řešit dle ČSN 73 0540-2 tohle mi dokemce řekli i krajském pracovišti v Brně. Jenže nikde ve směrnici není uvedena hodnota součinitele pro STROP POD NEVYTÁPĚNOU PŮDOU což NEMUSÍ být stejná konstrukce jako nejvyšší strop. A přitom už se nikde nepíše ve směrnici co znamená konkrétně nejvyšší strop. Já sem měl moc případů kde se vyskytly dva stropy na jednom podlaží takže nejvyšší byl jen jeden, ale na úřadě mě samozřejmě vyhodili i ten druhý. Nechtěl bych se dotknout někoho kdo sestavoval hodnoty součinitelů pro potřeby SFŽP, ale buď schválně nebo omylem spojil dva řádky hodnot v normě ČSN 73 0540-2 v jeden. A tím pro hodnoty A2 stanovil že: střecha plochá a šikmá, strop nad venkovním prostorem s podlahou, střecha strmá a strop pod nevytápěnou půdou budou mít HODNOTY SOUČINITELE PROSTUPU TEPLA 0,16. Podle mě je rozdíl prostupu tepla přes konstrukci do eteriéru a do nevytápěné půdy!!!

A nejhorší na tom je, že se jeden problém vyřeší a nastane další.
Ještě bych chtěl poprosit pana Ryšavého jestli by mě mohl odpovědět na moji první otázku ohledně delta U.
Děkuji
S pozdravem
Slabák Martin
Odpovědět