zaokrouhlování součinitele prostupu U

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Odpovědět
Tomas_D
Příspěvky: 13
Registrován: 19 lis 2009, 13:31

zaokrouhlování součinitele prostupu U

Příspěvek od Tomas_D »

Dobrý den,
narazil jsem na takový problém, že mi byl vrácen výpočet, protože jsem měl U větší než doporučovaná hodnota. Jednalo se konkrétně o strop, kde musím mít U<=0,16 ale měl sem asi 0,163. Tuto hodnotu program automaticky zaokrouhluje na dvě desetiny a píše, že vyhovuje, ale v seznamu konstrukcí je uvedena hodnota na tři desetiny a konkrétní posuzovatel z Brna to vrátil že to je moc a přitom u jiných projektů s tím nebyl problé. Nebylo by lepší, kdyby i v seznamu konstrukcí byla hodnota pouze na dvě desetinná místa a byl by klid?

děkuji Tomas_D
Vít Lelek
Příspěvky: 21
Registrován: 20 lis 2009, 19:56

Re: zaokrouhlování součinitele prostupu U

Příspěvek od Vít Lelek »

Z čistě matematického hlediska číslo 0,16 je hodnota od 0,1550000000 do 0,16499999999 (podobně 0,0160 je hodnota od 0,1595000000000 do 0,16049999999 atd.). Podmínku jste splnil. Ale vysvětlujte úředníkovi, že 0,16 není totéž co 0,160. :?

Kouknul jsem do ČSN 73 0540. Tam se o zaokrouhlování píše u výpočtu požadované a doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla. U výpočtu skutečné hodnoty součinite prostupu tepla se o zaokrouhlování nepíše. Z tohoto pohledu by asi bylo chybou provést zaokrouhlování.

Ovšem z praktického pohledu jde o tak zanedbatelné hodnoty, že každý rozumný člověk by nad tím jen mávl rukou. Tisíciny W/(m2·K) jsou daleko za přesností výpočetní metody, resp. za přesností vstupních hodnot. :!:
Tomas_D
Příspěvky: 13
Registrován: 19 lis 2009, 13:31

Re: zaokrouhlování součinitele prostupu U

Příspěvek od Tomas_D »

Jenže tady to dělá program automaticky, prostě napíše zeleně vyhovuje Unp i Und a hotovo...i když je tam U=0,163

Tomas_D
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: zaokrouhlování součinitele prostupu U

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Zaokrouhlování v tisku z programu TOB jsme již snad jasně ošetřili i pro úředníky.
Zvážím, jakým způsobem upravit i tisk Seznamu konstrukcí z programu TV / PENB.
Odpovědět