společná stěna BD

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Petr_S
Příspěvky: 6
Registrován: 08 bře 2010, 14:06

společná stěna BD

Příspěvek od Petr_S »

Dobrý den,
Prosím o názor/radu. Počítám panelový dům se 3 vchody. Mezi 1 a 2 vchodem je dvojitá stěna. Ovšem mezi 2 a 3 už dvojitá zeď není a i rozhraní mezi objekty se po výšce mění objekty jsou do sebe zaklíněny. Mezi objekty je pouze jediná žb. stěna (panel tl. 150mm). Tato stěna tvoří při zateplením ostatních konstrukcí cca 30% (u krajní ) a 40% (u prostřední sekce) ztráty prostupem se kterou, pokud beru sousední vchod jako nevyt. zónu o teplotě 10°C, se nedá nic udělat. V TNI 73 0330 se hovoří o ucelené obytné části vůči prostoru s jiným např. komerčním využitím viz odst. 2.4. Otázkou je zdali je přípustné v mém případě uvažovat s výpočtem vícezónovým bez tepelného propojení mezi zónami dle 6.3.3.2. ČSN EN ISO 13790, tedy se shodnou teplotou v sousedním vchodě.

Děkuji
P.S.
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Re: společná stěna BD

Příspěvek od St.Wilczek »

Obdobnou situaci jsem řešil tím, že jsem uvedl sousední vytápěnou zónu s 10 st.C - program mne výše nepustil a součinitel b jsem použil 0,1. V textové části posudku jsem to celé pak zdůvodnil ..... proč-protože!!! Odmítám akceptovat nesmyslná direktiva pro výpočet, zde konkrétně únik tepla tam, kde není. Projekt ovšem stále leží na krajském pracovišti SFŽP, odevzdával jsem jej v lednu. Při odevzdávání jsem na to přímo upozornil, že jinak to tam ani nemá cenu podávat. Bylo mi ústně sděleno, že to je akceptovatelné.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: společná stěna BD

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Na CD 417 je již verze programu, kde lze zadat libovolnou teplotu za konstrukcí. Tím bylo omezení na 10 °C, uvedené v TNI
(v souvislosti s administrativními objekty, které mají jiný režim vytápění než bytové prostory) vypnuto.
Jakou teplotu v sousedním vytápěném objektu považují na SFŽP za nejvhodnější pro tento případ přenosu tepla nebylo nikde zveřejněno.
martyl77
Příspěvky: 21
Registrován: 21 led 2010, 09:25

Re: společná stěna BD

Příspěvek od martyl77 »

Já mám informace z fondu, že u bytových domů lze uvažovat, že je místnost ve vedlejším domě vytápěná klidně na 20°C, ale u rodinných domů např. řadovek lze počítat s vytápěním sousedních místností max na 10°C.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: společná stěna BD

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Děkuji za informaci.
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Re: společná stěna BD

Příspěvek od St.Wilczek »

martyl77 píše:Já mám informace z fondu, že u bytových domů lze uvažovat, že je místnost ve vedlejším domě vytápěná klidně na 20°C, ale u rodinných domů např. řadovek lze počítat s vytápěním sousedních místností max na 10°C.
Vždyť to je pitomost. Pokud se jedná o klasickou řadovku, kde je byt vedle bytu, tak proč 10 st. Jaký je pak rozdíl mezi řadovým RD a BD. Logiku to má pouze, když jsou rodinné domy nalepené na sobě a v tom sousedním jsou nedefinované prostory.
karfik
Příspěvky: 3
Registrován: 12 bře 2010, 22:40

Re: společná stěna BD

Příspěvek od karfik »

martyl77 píše:Já mám informace z fondu, že u bytových domů lze uvažovat, že je místnost ve vedlejším domě vytápěná klidně na 20°C, ale u rodinných domů např. řadovek lze počítat s vytápěním sousedních místností max na 10°C.
To se mi jevi jako nahravka na otazku jak posuzovat tuto situaci kdyz stoji vedle sebe BD a RD :D
V takovem pripade by byl RD proti BD zvyhodnen v posuzovani ztrat pres "stycnou" stenu... Proto si myslim, ze vyse uvedene vyjadreni je nesmysl... Jinak uz jsem slysel ze SFZP toliko ruznych nesmyslu, ze by to vydalo na legracni brozuru.
Zalezi na tom, komu se tam a kdy dovolate. Jednoznacne bych se ridil tim co je dano a hlavne psano, na cokoli jineho bych pozadoval pisemne vyjadreni, nikoli, ze si tam "nekomu" zavolam.

Z logiky veci mi plyne, ze je na mne jako projektantovi, abych si obhajil volbu teploty ve vedlejsi budove. U radovky je to celkem proste dane, domy jsou v katastru zapsany jako RD(BD) a ty maji pro obytne mistnosti navrhovou teplotu 20°C. Pokud nemam za sousedy eskymaky. V pripade styku s garazi cast steny zapocist 5°C
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Re: společná stěna BD

Příspěvek od St.Wilczek »

St.Wilczek píše:Obdobnou situaci jsem řešil tím, že jsem uvedl sousední vytápěnou zónu s 10 st.C - program mne výše nepustil a součinitel b jsem použil 0,1. V textové části posudku jsem to celé pak zdůvodnil ..... proč-protože!!! Odmítám akceptovat nesmyslná direktiva pro výpočet, zde konkrétně únik tepla tam, kde není. Projekt ovšem stále leží na krajském pracovišti SFŽP, odevzdával jsem jej v lednu. Při odevzdávání jsem na to přímo upozornil, že jinak to tam ani nemá cenu podávat. Bylo mi ústně sděleno, že to je akceptovatelné.
Projekt prošel - díky inteligenci pracovníků krajského pracoviště SFŽP.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: společná stěna BD

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Podle posledních informací se i v tomto směru připravuje "pozitivní" změna ve znění TNI.
Michal Kubiš
Příspěvky: 13
Registrován: 15 led 2010, 13:09

Re: společná stěna BD

Příspěvek od Michal Kubiš »

St.Wilczek píše:
St.Wilczek píše:Obdobnou situaci jsem řešil tím, že jsem uvedl sousední vytápěnou zónu s 10 st.C - program mne výše nepustil a součinitel b jsem použil 0,1. V textové části posudku jsem to celé pak zdůvodnil ..... proč-protože!!! Odmítám akceptovat nesmyslná direktiva pro výpočet, zde konkrétně únik tepla tam, kde není. Projekt ovšem stále leží na krajském pracovišti SFŽP, odevzdával jsem jej v lednu. Při odevzdávání jsem na to přímo upozornil, že jinak to tam ani nemá cenu podávat. Bylo mi ústně sděleno, že to je akceptovatelné.
Projekt prošel - díky inteligenci pracovníků krajského pracoviště SFŽP.
Pokud je něco " na hraně" a projekt projde přes poradenské středisko,tak prý stejně není vyhráno. Sám úředník při posuzování projektu nemůže vědět všechno a něco prý může přehlédnout. Pořád na všechno odpovídal (to určuje projektant), dle normy, atd,..prostě po skončení ZU nastoupí kontrolní komise a namátkově vybere nějaký projekty a údajně fyzicky prověří osazené konstrukce a přepočítá výpočet. Když to nevyjde, dotaci dodatečně klientovi vezmou.tečka.
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Re: společná stěna BD

Příspěvek od St.Wilczek »

Michal Kubiš píše:
St.Wilczek píše:
St.Wilczek píše:Obdobnou situaci jsem řešil tím, že jsem uvedl sousední vytápěnou zónu s 10 st.C - program mne výše nepustil a součinitel b jsem použil 0,1. V textové části posudku jsem to celé pak zdůvodnil ..... proč-protože!!! Odmítám akceptovat nesmyslná direktiva pro výpočet, zde konkrétně únik tepla tam, kde není. Projekt ovšem stále leží na krajském pracovišti SFŽP, odevzdával jsem jej v lednu. Při odevzdávání jsem na to přímo upozornil, že jinak to tam ani nemá cenu podávat. Bylo mi ústně sděleno, že to je akceptovatelné.
Projekt prošel - díky inteligenci pracovníků krajského pracoviště SFŽP.
Pokud je něco " na hraně" a projekt projde přes poradenské středisko,tak prý stejně není vyhráno. Sám úředník při posuzování projektu nemůže vědět všechno a něco prý může přehlédnout. Pořád na všechno odpovídal (to určuje projektant), dle normy, atd,..prostě po skončení ZU nastoupí kontrolní komise a namátkově vybere nějaký projekty a údajně fyzicky prověří osazené konstrukce a přepočítá výpočet. Když to nevyjde, dotaci dodatečně klientovi vezmou.tečka.
Uveďte, prosím, zdroj této informace. To přece není takhle možné. Dá se pochopit, že mohou dotaci vzít v případě, že dílo nebude provedeno dle PD. Ale odebrat schválený dotační příslib snad nelze. Na to mají prostor před schválením PD.
Michal Kubiš
Příspěvky: 13
Registrován: 15 led 2010, 13:09

Re: společná stěna BD

Příspěvek od Michal Kubiš »

informaci jsem obdržel telefonicky na poradenském středisku při konzultaci, kdy jsem si chtěl pro klid duše nechat potvrdit nějaké vstupní údaje,aby se mi to kvůli výpočtu o fous nevrátilo a pak bych neměl rezervu.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: společná stěna BD

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Pánové, já to také tak vidím.
Vše má na triku projektant. A to, že Vám něco "na hraně" projde při přejímce Vám nezaručuje, že případná kontrola to neprohlásí za chybu a dotace nebude vyplacena, případně bude muset být vrácena. A bude to chyba projektanta. ZÚ může být v některých případech dost rizikové vydělávání peněz. Musíte mít dobré pojištění na svou činnost.
tsc
Příspěvky: 4
Registrován: 14 dub 2010, 07:33

Re: společná stěna BD

Příspěvek od tsc »

Dobrý den,
jen info. Teď řeším dvojdomek tady u nás v Moravskoslezském kraji. A na SFŽP mi sdělili, že pokud je to z výkresů zřejmé, že jde o dvojdomek není třeba společnou stěnu zadávat. Je to v podstatě to samé, jako kdybych zadal teplotu 20 C ve vedlejší budově. Neviděli v tom žádný problém.
A hned jsem pod 70 kWh/m2.rok :)
martyl77
Příspěvky: 21
Registrován: 21 led 2010, 09:25

Re: společná stěna BD

Příspěvek od martyl77 »

Dnes na seminři k tomuto u rodinných domklů zas řekli, že budou zkoumat, zda opravdu v sousedním domku je těch 20 stupňů a že to projektant musí prokázat....zajímavé je, že toto připustil člověk, který mi posudky před měsícem vrátil s tím, že sousední objekt lze uvažovat vytápěný max na 10 stupňů, jak je uvedeno v TNI. ČKAIT se za projektanty také asi moc nepostaví, člověk ze čkait, místo aby se členů, kteří si jej platí, zastal, tak prohlásil, že pokud projektantovi vrací z fondu projekty, měl by přijít o autorizaci. To, že po autorizované osobě kontroluje výsledek absolutně nekompetentní úředník bez elementárních znalostí, to nikomu nevadí. Asi je čas opravdu se nechat pořádně pojistit, protože jeden týden je něco nějak a druhý týden úplně obráceně.
Odpovědět