Jiný výsledek po restartu programu

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Odpovědět
belous
Příspěvky: 8
Registrován: 21 dub 2009, 08:01

Jiný výsledek po restartu programu

Příspěvek od belous »

Dobrý den,
již asi ve dvou případech se mi stalo, že při zadání objektu do TV (konstrukce přes TOB) a následně do PT během jednoho sezení, mi vyšel nějaký výsledek, a když jsem se k úloze vrátil druhý den, výsledek úspory tepla pro ZU se o několik procent lišil. v prvním případě jsem měl rezervu, tak jsem to neřešil, v druhém je to na hraně a je to dost nepříjemné.
Porovnáním skladeb konstrukcí které jsem si náhodou vyjel i den před tím v původní verzi úlohy jsem zjistil, že by to mohlo být tím, že program pravděpodobně nenačetl správně součinitel ZTM či delta U pro druhou variantu z TOBu.
Máte s tímto podobné zkušenosti, resp. nešlo by to nějak ošetřit?
Díky, P.B.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiný výsledek po restartu programu

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

K Vámi popisovanému jevu může skutečně dojít. Způsobují to konstrukce u kterých se varianta 1/2 liší v kondenzaci. Program TOB v závislosti na průběhu kondenzace přepočítává hodnoty součinitelů vodivosti lambda jednotlivých vrstev.
Situace ve stávající verzi na CD 417 je taková, že správné hodnoty součinitelů prostupu tepla U jsou na kartě Konstrukce zobrazeny po načtení úlohy. Při načítání úlohy probíhá výpočet těchto součinitelů a program TOB (který tuto operaci pro program TV v rámci načítání úlohy provádí) správně vyhodnotí kondenzaci a správně přepočítá hodnoty lambda jednotlivých vrstev.
Pokud ale po načtení úlohy otevřeme nad konstrukcí zadanou do úlohy program TOB, může se stát, že program TOB vrátí zpět do programu TV mírně odlišnou hodnotu součinitele prostupu tepla U. To pak v důsledku může znamenat až viditelnou změnu ve výsledcích. V podstatě záleží na tom, jak moc změna kondenzace ovlivňuje hodnotu lambda součinitele vodivosti jednotlivých materiálů použitých v konstrukci.
V současné verzi je tedy vhodné po editaci konstrukcí úlohu uložit a znovu načíst. Pak jsou všechny zobrazované výsledky správné.
Tato chyba je již v nové verzi programu opravena. Nová verze programu TOB bude umístěna na CD 418. Na CD 418 se ještě připravuje celá řada drobných úprav, zejména v tiscích, které jsou vyvolány zkušenostmi uživatelů při projednávání žádostí s jednotlivými pracovníky na SFŽP.
Pokud nebude CD 418 oficiálně zveřejněno do 9.3.10, bude vydáno až 23.3.10.
Je možné si ale vyžádat jeho zpřístupnění u pana Cermana mailem na vladimir.cerman@protech.cz. Na základě této žádosti Vám bude zaslán odkaz, který umožní stažení CD 418.
Odpovědět