Odevzdávaná dokumentace

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Odpovědět
luckhash
Příspěvky: 2
Registrován: 01 úno 2010, 23:23

Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od luckhash »

Dobrý den,
chtěl bych zde zjistit a případně rozproudit diskuzi, co kolegové projektanti odevzdávají na úřadě jako výpočetní dokumentaci. Mám aktuální negativní zkušenost se Státním fondem životního prostředí na Praze 4.

Jako tepelně technický výpočet jsem dodal: Protokol z programu PENB o výpočtu, seznam konstrukcí VŠECH zón (i pomocných) a výpočet součinitele prostupu tepla z programu TOB všech ZATEPLOVANÝCH konstrukcí. Měl jsem dojem, že je to dostatečná dokumentace k doložení toho, že je výpočet proveden korektně a bez nějakých skrytých "podvodů" apod. Nicméně na žádost podanou v na začátku listopadu mi bylo odpověděno až dnes (!!!) s tím, že mám doplnit cituji: "k doložení vstupních hodnot pro výpočet měrné potřeby tepla schází výpočet součinitele prostupu tepla konstrukcí (a následuje vyjmenování kterých)". To však vede k naprosto absurdní situaci, kdy je požadováno doložit výpočet konstrukce, která je například někde v pomocné zóně (v mém konkrétním případě se skládá například jen z hutného betonu a omítky) a vliv na celý výpočet je max v řádu desetin procenta. Navíc všechny konstrukce mám podrobně popsány ještě v technické zprávě a součinitel prostupu tepla je uveden v seznamu konstrukcí zóny. Tento požadavek nemá dle mého názoru pražádný logický základ (ještě bych pochopil, kdyby chtěli například doložit všechny konstrukce na hranici zóny).

Dle mého názoru je paradoxní, že úředníci či posuzovatelé z instituce zabývající se životním prostředím, chtějí nechávat potiskovat desítky papírů (když vezmu nejnepříznivější případ tak to muže být i například navíc sedm osm konstrukcí s minimálně dvěma listy ve třech kopiích - to je 48 listů navíc na jeden projekt) zcela očividně jen byrokraticky navíc, dle mého názoru bez většího efektu (například zvýšení kontroly nad výpočtem). V případě, že vše bude aplikováno stejným způsobem i nadále, čeká mě dotisknutí cca 400 stran...

Jaká je Vaše zkušenost? Zdá se Vám takovýto postup korektní? A to jsem si navíc při odevzdávání prvního projektu vše nechal zkontrolovat na úřadě, kde mi dokonce bylo sděleno, že jako doložení výpočtu stačí jen protokol z programu PENB! Možná jsem teď příliš rozhořčen, ale právě proto bych rád znal Váš názor... :roll:

s pozdravem

Lukáš Novotný
Venk
Příspěvky: 11
Registrován: 20 led 2010, 18:46

Re: Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od Venk »

Dobrý den.
Mám je krátkou poznámku k tomu celému problému ZÚ. Z důvodu Vámi popsaných i jiných (změny pravidel, nejasnost pravidel , nekompetentnost horké linky apod.) mnoho kolegů v našem regionu (JZ Čechy) skončilo s vypracovávaním ZÚ a neberou od zákazníků už další projekty.
S pozdravem Venk
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Re: Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od St.Wilczek »

Dle dokumentu minimální rozsah dokumentace pro A je požadováno: Posouzení tepelně technických vlastností konstrukcí budovy pro výchozí a nový stav podle ČSN 73 0540:2007 – Tepelná ochrana budov. Tzn všech. Odborný posudek pak má 40-80 stran. Hurá....

Co se týče nejasností pravidel a nekempetentnosti informační linky, mohl bych zde použit jedno slovo - sprosté. Nejlepší by byl komplexní bojkot ZÚ vyhlášený Komorou. Konečně by se tím musel někdo vážně zabývat. Momentálně odpovědní pracovníci gungují systémem "mrtvý brouk", respektive zákonem felkalismu, že na to se..u. Termín podpory PD je do konce března, ale obávám se, že se do toho vlezou maximálně PD odevzdané do vánoc. Alespoň taková je situace na severu Moravy.
martyl77
Příspěvky: 21
Registrován: 21 led 2010, 09:25

Re: Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od martyl77 »

Taky bych byl pro naprostý bojkot této akce. To co předvádí úřednící SFŽP nemá obdoby. Nevíte někdo, kdo zpracoval výklad podlahové plochy? Tomu člověku by měli okamžitě odebrat titul i autorizaci...a bohužel nám, co podle tohoto zvěrstva počítáme, také. Je to v napúrostém rozporu se zákonem 406, atd. Ve výkaldu je, že se redukuje plocha "obytných místností" a je to myšleno podle vyhlášky 268. Proč mám teda redukovat i plochu napříkald koupelen, když koupelna ve smyslu této vyhlášky obytnou místností není? Vždyť ten člověk co vydal výklad si snad ani nepřečtl k čemu ho vydává a neobtěžoval se ani podívat do zmiňované vyhlášky. Jistě ale za toto dostal tučně zapalceno.
Místo aby se investor dověděl měrnou potřebu tepla, výslední číslo s tímto nemá absolutně vůbec nic společného. O projektech ani neomluvě...místo projektu odevzdáváme omalovánky....nedovedu si představit, že pokud někdo má projekt pro stavební povolení na nějakou přístavbu, že si u těchto úředníčků vystačí pouze s tímto projektem, jak bylo vysvětlováno ve směrnicích pro ZÚ....v čb ani náhodou. Už zvažuju, že nové zakázky taky brát nebudu, jedině za dvojnásobnou cenu, protože nikdy nevím, kdo jak se vyspí a co mi proč vrátí.
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Re: Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od St.Wilczek »

Úplně perfektní situace nastává, kdy je v rodinném domě velká vytápěná dílna (garáž), velká prádelna a pod. - tedy místnosti, které jsou dle předmětného pamfletu považovány za nevytápěné - tečka. Konkrétní případ - 2 podlažní dům - tyto místnosti tvořily 2/3 suterénu, propojení s posuzovanou zónou (tato zasahovala do suterénu odkud byl vstup do domu) bylo hodně členité, tímto velkoplošné. Oddělení od zbytku objektu tvořily 15 cm cihlové zdi a běžné vnitřní dveře, nezateplené stropy. Při důsledné aplikaci výpočtové metodiky dle pamfletu pak mohu zbytek baráku zateplit třeba 20 cm polystyrénem a dát jakákoliv okna, stejně mi výpočet nevyjde. Sousední (výpočtově) nevytápěná zóna si (rovněž výpočtově) sežere takové množství tepla, že předmětný RD prostě nemá šanci dosáhnout na A1 dotaci. I když plošně zateplím celý dům, energetická náročnost se rozpočítává nikoliv na celou podlahovou plochu, ale pouze na uznatelnou a tímto nemám k dispozici 70 KWh/m2, ale třeba jen 50 KWh/m2.

Pokládám 1. otázku: Co si myslíte, jak si mne považoval majitel domku, když jsem mu řekl, že musí zateplit vnitřní zdi a strop mezi vytápěným a vytápěným prostorem?
Pokládám 2. otázku: Jak rychle si myslíte, že jsem ten objekt opouštěl.
Pokládám 3. otázku: Myslíte, že by mne tou sekerou opravdu praštil?

Pokud už, z jakéhokoliv důvodu, je nutno minimalizovat výši dotace pro občany (těch peněz je na to asi málo), ať si s prominutím sežerou ty peníze za "neuznatelnou" podlahovou plochu, ale ať projektanty nechají ve výpočtech pracovat se skutečným stavem. Stačilo by, abychom mohli tyto "údajně nevytápěné místnosti" považovat za sousední vytápěnou zónu se skutečnou teplotou. To, že celý výpočet energetické náročnosti budovy je akorát tak k fekálnímu produktu už neřeším, důležité je, aby objednatel dostal dotaci. Jakákoliv snaha o praktickou využitelnost padá v souvislosti s tím, že je nutno používat jednotnou vnitřní teplotu pro celý objekt, dále pak jednotné venkovní podmínky (to je jediné pochopitelné).
martyl77
Příspěvky: 21
Registrován: 21 led 2010, 09:25

Re: Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od martyl77 »

Po mě chtějí místnosti jako prádelna v přízemí atd. vypustit z výpočtu potřeby tepla i z výpočtu vvýše dotace. ještě kdyby tak to nechtěli jen pro výši dotace, tak dobře...ale z toho výpočtu...Jak tenhle paskvil řešíte, pokud investor mění ještě kotel? Měrná poteba tepla je blbě a jak to napasujete pak na ztráty domu? Přece nemůžou chtít, abych takovýmto způsobem navrhoval kotel. A zase pokud ztráty spočtu pdle čsn, bude výpočet potřeby tepla a ztrát někdo někde porovnávat?
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Re: Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od St.Wilczek »

martyl77 píše:Po mě chtějí místnosti jako prádelna v přízemí atd. vypustit z výpočtu potřeby tepla i z výpočtu vvýše dotace. ještě kdyby tak to nechtěli jen pro výši dotace, tak dobře...
To je přesně to, o čem jsem psal v předchozím příspěvku.
Michal Kubiš
Příspěvky: 13
Registrován: 15 led 2010, 13:09

Re: Odevzdávaná dokumentace-tisk výpočtu U?

Příspěvek od Michal Kubiš »

k doložení vstupních hodnot pro výpočet měrné potřeby tepla mi schází výpočet součinitele prostupu tepla konstrukcí. přehled konstrukcí s podrobným výpisem skladeb vč. tl. a vstupními Rsi Rse a vypsaným U atd. PRÝ nestačí.

Jak prosím mohu vytisknout z TOB - VÝPOČET konstrukcí včetně těch grafů kondenzace atd.?
hledal jsem nějaké tlačítko, změny nastavení co se zobrazí v protokolu třeba, a nikde nic.
Naposledy upravil(a) Michal Kubiš dne 20 dub 2010, 17:09, celkem upraveno 1 x.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Tisk protokolu k jednotlivým konstrukcím
A
Konstrukce jsou do programu PENB / TV zadány volbou Způsob zadání ZZ = Z nebo T nebo K
Kompletní protokol k jednotlivým konstrukcím lze z programu TV / PENB vytisknout jen tak, že z okna Konstrukce si otevřete okno programu TOB, kde se zadává skladba a v tuto chvíli máte na nástrojové liště programu aktivní Náhled a Tisk. Lze vytisknout vždy jen právě otevřenou konstrukci.
Pokud by jste měl konstrukce uloženy i v programu TOB, můžete tento postup udělat i z programu TOB. Lze použít ale jen v tom případě, kdy jste po načtení konstrukce z TOB neprovedl v programu TV/PENB dodatečné změny ve skladbě konstrukce.

B
Tisk seznamu konstrukcí z karty Konstrukce v programu TV / PENB
V tomto poměrně jednoduchém protokolu, který umožňuje tisknout celý seznam konstrukcí jsme udělali úpravu v tisku, která spočívá v tom, že v záhlaví každé konstrukce tiskneme veličiny Rsi, Rse a dU. Na některých pracovištích SFŽP toto doplnění údajně stačí a nepožadují pak tisk výše zmíněných dvoustránkových protokolů.
Vít Lelek
Příspěvky: 21
Registrován: 20 lis 2009, 19:56

Re: Odevzdávaná dokumentace

Příspěvek od Vít Lelek »

Já to dělám tak, že vytisknu seznam všech konstrukcí vstupujích do výpočtu - v programu TV na kartě Konstrukce. Podrobný výpočet tisknu jen u kostrukcí, jejichž vlastnosti se mění (zateplují se). Takhle to přiládám k posudku a je to zatím 8) bez připomínek.
Odpovědět