Bytové domy s nevytápěnými suterény

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Odpovědět
zdenek77
Příspěvky: 24
Registrován: 15 zář 2009, 10:22

Bytové domy s nevytápěnými suterény

Příspěvek od zdenek77 »

Dobrý den,
počítám potřebu tepla na vytápění bytového domu, který má hlavní schodiště propojeno bez jakýchkoli dveří se sklepním nevytápěným prostorem. Schodišťový prostor přiléhá k obvodové zdi, ve které je umístěno několik oken. Ve schod. prostoru nejsou otopná tělesa.
Plochu schod. prostoru počítám do celkové podlahové plochy.
Můj dotaz se týká neexistence jakkékoli bariéry mezi nevytápěným suterénem a obytnou částí. Tedy jak uplatnit ve výpočtu potřeby tepla měrné ztráty z obytné části do sklepních prostor resp. jaký model zvolit
Děkuji a jsem s pozdravem
s.brichtova
Příspěvky: 13
Registrován: 08 zář 2009, 07:53

Re: Bytové domy s nevytápěnými suterény

Příspěvek od s.brichtova »

Řeším úplně stejný problém - nevím, jestli do vytápěné podlahové plochy započítat i chodbu mezi sklepními kójemi a jako konstrukci na hranici zóny brát příčku s dveřmi do sklepů....
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Bytové domy s nevytápěnými suterény

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Chodbu ve sklepě do podlahové plochy Agross asi započítat nemůžete. To by Vám na SFŽP nejspíše vytkli jako chybu.
Na druhou straně by bylo nenapaditelné, pokud by jste počítala, že hranice posuzované zóny prochází příčkami proti kójím.
A to není z hlediska hodnocení objektu zrovna to nejpříznivější řešení.
Nejlepší řešení je osadit na vstupu do sklepa dveře.
zdenek77
Příspěvky: 24
Registrován: 15 zář 2009, 10:22

Re: Bytové domy s nevytápěnými suterény

Příspěvek od zdenek77 »

To je právě ten problém, že ve stávajícím stavu žádné dveře nejsou. Tato situace se vyskutuje v drtivé většině bytových domů (Středočeský kraj-východní část). I když vybuduji příčku s dveřmi ve variantě 2 stále mám problém jak namodelovat variantu 1 - stávající stav.
Každopádně podlahová plocha v suterénu by byla neuznatelná. Zároveň souhlasím, že modelovat hranici posuzované zóny až ke sklepním kójím není to pravé ořechové. Problém tedy zůstává.
s.brichtova
Příspěvky: 13
Registrován: 08 zář 2009, 07:53

Re: Bytové domy s nevytápěnými suterény

Příspěvek od s.brichtova »

V mém případě ani nemám kde příčku s dveřmi do sklepa vystavět, vstup do domu je o půl podlaží snížen, podesta minimálních rozměrů...
Máte někdo s podobným případem zkušenost?
Ing. Lumír Štencek
Příspěvky: 8
Registrován: 28 srp 2006, 10:14
Bydliště: Květinová 35, 746 01 Opava

Re: Bytové domy s nevytápěnými suterény

Příspěvek od Ing. Lumír Štencek »

Nejdůležitější jsou tyto skutečnosti :
- 1.PP je nevytápěné
- schodiště je nevytápěné
- nevytápěné schodiště není odděleno od 1.PP
Podle mého je jediný správný postup takový, že schodiště a 1.PP budou jako jeden nevytápěný prostor se svými vlastnostmi (nevytápěná zóna). Je nutno zadat konstrukce na styku se zeminou, s venkovním prostředím a vnitřní konstrukce na styku s vytápěnou zónou. Vytápěný prostor bude jen prostor bytů (vytápěná zóna).
Do podlahové plochy pro vytápění na dotace je možné započítat jen plochy ve vytápěné zóně (půdorysná plocha vymezená mezi vnitřním lícem ochlazovaných konstrucí - vnější konstrukce a konstrukce na hranici s nevytápěnou zónou).
Štencek
zdenek77
Příspěvky: 24
Registrován: 15 zář 2009, 10:22

Re: Bytové domy s nevytápěnými suterény

Příspěvek od zdenek77 »

Dostal jsem informaci z nezávislého energetického poradenského centra to počítat jako kdyby strop pokračoval až k obvodové zdi, i v případě kdyby tam byla příčka s dveřmi.
Obecně se doporučuje tu příčku tam vytvořit, ale nemodeluje se do obálkových kcí, zóny.

To mi bylo doporučeno profíky
Odpovědět