Potřeba tepla pro přípravu teplé vody

Dotazy a odpovědi k problematice vypracování žádosti o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám
Odpovědět
Bc. Michal Vodák
Příspěvky: 1
Registrován: 12 lis 2009, 08:33

Potřeba tepla pro přípravu teplé vody

Příspěvek od Bc. Michal Vodák »

Dobrý den,
SFŽP v programu Zelená úsporám v oblasti podpory C.3 - Instalace solárně termických kolektorů vyžaduje doložit výpočet potřeby tepla pro přípravu teplé vody podle TNI 730302, chtěl bych se tedy zeptat zda by bylo možno o tento výpočet váš software rozšířit ? :wink:

Děkuji
Bc. Michal Vodák
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeba tepla pro přípravu teplé vody

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Výpočet Podle TNI 73 03 02 bude do programu doplněn.
Venk
Příspěvky: 11
Registrován: 20 led 2010, 18:46

Re: Potřeba tepla pro přípravu teplé vody

Příspěvek od Venk »

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, zda-li byl už výše citovaný výpočet do programu PENB+PT doplněn?

Děkuji za odpověď

Venk
koutnak
Příspěvky: 69
Registrován: 21 pro 2005, 10:52
Bydliště: Ostrava

Re: Potřeba tepla pro přípravu teplé vody

Příspěvek od koutnak »

Aniž bych se bránil zavedení výpočtu potřeby tepla dle TNI 73 0302 do SW Protech, zajímalo by mne, kde jste přišel na to, že tento výpočet SFŽP pro oblast C.3 vyžaduje. Pro oblast C.3 se dokládá, že instalované kolektory zajistí požadovaný energetický zisk. Mají na to svůj program-Excelovskou tabulku na http://www.zelenausporam.cz/ke-stazeni/ ... h-soustav/, kde uvádí, že je to "Elektronická podoba programu pro bilancování solárních soustav. Program vychází z jednotné metodiky (výpočtového postupu) energetického hodnocení solárních soustav dle TNI 730302". Takže jde o sice o danou TNI, ale ne pro účely výpočtu potřeby tepla na ohřev TV, ale pro bilanci solární soustavy. Pokud byste chtěl tento excelovský program v dokonalejší verzi (ale zřejmě neodsouhasené SFŽP pro ZÚ), stahujte zde: http://solab.fs.cvut.cz/OstDok.htm.
Venk
Příspěvky: 11
Registrován: 20 led 2010, 18:46

Re: Potřeba tepla pro přípravu teplé vody

Příspěvek od Venk »

@ koutnak:

Potřeba tepla pro přípravu TUV del TNI 73 0302 je vedle sol.zisků (exc.tabulku znám) vyžadována v odborném posudku dle tohoto dokumentu:

( 2.stránka - "ODBORNÝ POSUDEK" - 3.odstavec - černá tečka)

http://www.zelenausporam.cz/soubor-ke-s ... ce_C_3.pdf

Prosím o vyjádření.

S pozdravem
Venk
koutnak
Příspěvky: 69
Registrován: 21 pro 2005, 10:52
Bydliště: Ostrava

Re: Potřeba tepla pro přípravu teplé vody

Příspěvek od koutnak »

Máte pravdu, trochu se mi to pomotalo. Ten výpočet potřeby tepla je přece v té exelovské tabulce. Hned v úvodu zadáváte RB/BD a pak počet osob a hned vzápětí jednotkovou spotřebu. V dalším "odstavci" zadáváte teploty vody a srážky na velikost kolektorů a přirážku na způsob ohřevu. A pak na listu TV+VYT v součtu sloupce Qp,tv odečtete roční potřebu tepla na ohřev TV. V součtu sloupce Qss,měs pak je uveden roční využitelný solární zisk a z poměrů obou hodnot dostaneme podíl solární soustavy na ohřevu f [%]. Já jsem do posudku napsal toto (a prošlo to):

Údaje o použitých výpočetních postupech a nástrojích
Výpočty potřeb tepla a solárních zisků jsou provedeny dle TNI 73 0302:2009, pomocí výpočetního nástroje „Metodika pro výpočet zisků ze solárních soustav.xls“, staženého z internetových stránek programu Zelená úsporám.

Výpočet potřeby tepla pro přípravu teplé vody
Vstupní hodnoty pro výpočet:
-počet osob 4
-denní spotřeba teplé vody 40 l/den, osobu
-teplota studené vody tSV 15°C
-teplota teplé vody tTV 60°C
-přirážka na tepelné ztráty při rozvodu vody z 0,15 (zásobníkový ohřev bez cirkulace)
Vypočtené hodnoty:
-vypočtená potřeba tepla pro přípravu teplé vody Qp,TV 3124 kWh/rok

Výpočet solárních zisků soustavy se solárně-termickými kolektory
Vstupní hodnoty pro výpočet:
-optická účinnost kolektoru ηo 0,78
-lineární součinitel tep.ztráty kolektoru a1 4,350 W/m2.K
-kvadratický součinitel tep.ztráty kolektoru a2 0,006 W/m2.K2
-počet kolektorů 16 ks
-plocha absorbéru solárního kolektoru Ak 0,262 m2
-střední denní teplota v solárních kolektorech tk,m 40°C (35% < pokrytí < 70%)
-srážka z tepelných zisků solárních kolektorů
vlivem tepelných ztrát p 0,20 (příprava TV, do 10 m2)
-sklon kolektoru β 45°
-azimut kolektoru γ 0° (jih=0°)
Vypočtené hodnoty:
-měrný energetický zisk se sol.soustavy qk,u (ř.47) 477 kWh/m2.rok - vyhovuje požadavku
-využitelný měrný energ. zisk se sol.soustavy qss,u 456 kWh/m2.rok
-celkový energetický zisk se sol.soustavy Qk,u 1998 kWh/rok - vyhovuje požadavku
-využitelný energetický zisk se sol.soustavy Qss,u (ř.59) 1911 kWh/rok
-úspora tepla pro přípravu teplé vody (ř.60) 1911 kWh/rok
-solární podíl (podíl na ohřevu teplé vody) f 61%

Závěr
Instalovaný systém solárně-termických kolektorů zajistí požadovaný měrný i celkový energetický zisk k získání požadované dotace v oblasti podpory C.3 pro celoroční ohřev teplé vody.

PS: Formátování se vložením poněkud rozhodilo :-(.
V popisu min.rozsahu se také píše, že má být doloženo schéma napojení. Nic takového jsem nedělal. Jednak vše bylo hotovo ještě před požadavkem na provedení výpočtů, takže jsem původní stav ani neviděl, a jednak je to podle mne zcela zbytečné - SFŽP to také coby chybějící dokument neurgoval.

Koutňák
Venk
Příspěvky: 11
Registrován: 20 led 2010, 18:46

Re: Potřeba tepla pro přípravu teplé vody

Příspěvek od Venk »

@ koutnak:

Díky moc za vyčerpávající popis. :D

Přeji hezký den

Venk
Odpovědět