Nevytápěný suterén - částečné podsklepení

Výpočet potřeby tepla podle ČSN 13790 a TNI 73 0330 k žádostem o podporu v programu SFŽP Zelená úsporám.
Odpovědět
Polívka
Příspěvky: 1
Registrován: 11 bře 2010, 10:41

Nevytápěný suterén - částečné podsklepení

Příspěvek od Polívka »

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat, když objekt je jen částečně podsklepen nevytápěným suterénem. Tento sklípek je jen pod 14% podlahy přízemí objektu, ostatní plocha je podlaha přilehlá k zemině. Dá se tato zóna zanedbat? Děkuji.
Venk
Příspěvky: 11
Registrován: 20 led 2010, 18:46

Re: Nevytápěný suterén - částečné podsklepení

Příspěvek od Venk »

Dobrý den.
Jak já rozumím TNI 730329 ,tak se při zanedbávání nevytápěných zón (což je tam povoleno), musí ta přilehlá konstrukce počítat jako by byla venkovní ochlazovaná (je to na úkor vyšší potřeby tepla).
Venk
karfik
Příspěvky: 3
Registrován: 12 bře 2010, 22:40

Re: Nevytápěný suterén - částečné podsklepení

Příspěvek od karfik »

Polívka píše:Dobrý den, prosím o radu jak postupovat, když objekt je jen částečně podsklepen nevytápěným suterénem. Tento sklípek je jen pod 14% podlahy přízemí objektu, ostatní plocha je podlaha přilehlá k zemině. Dá se tato zóna zanedbat? Děkuji.
Dobry den,
predpokladam, ze Vami zminovany "sklipek" asi nebude prevazne ochlazovan z exterieru, spise bude z velmi prevladajici casti obklopen zeminou, proto bych ho jednoznacne uvazoval jako nevytapeny prostor. prijde mi tak nejak proti selskemu rozumu vymyslet uprostred baraku podlahu nad "vymrzlou" dirou kde se predpoklada teplota -12 az -17, kdyz vsude okolo zuri teploty nad bodem mrazu :wink:
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevytápěný suterén - částečné podsklepení

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Pro rozhodnutí, zda lze malý sklípek zanedbat můžete použít následující úvahu.
Pokud k podlaze přiřadíte pomocnou zónu, která má všechny své konstrukce ve styku se zeminou, bude výsledná hodnota redukčního činitele b menší, než je redukční hodnota hodnota b podlahy jen na terénu. Tento závěr lze vyvodit z toho, že se ze zvyšující hloubkou snižuje hodnota b redukčního činitele a do výpočtu ještě vstupují odpory konstrukcí sklípku.
Tato úvaha platí za předpokladu, že budeme uvažovat sklípek bez větrání, nebo s minimálním větráním.
V tomto případě je výpočet, při kterém zanedbáme sklípek a budeme uvažovat, že je celá podlaha ve styku se zeminou na straně bezpečnosti.
Odpovědět