Volba "zohlednit zúžení lisovaných spojů"

Dimenzování otopných soustav
Odpovědět
Matějka
Příspěvky: 52
Registrován: 02 kvě 2006, 12:57
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Volba "zohlednit zúžení lisovaných spojů"

Příspěvek od Matějka »

Pokud se v katalogu použitého potrubí nachází byť jen jedna rozdílná hodnota d2 a d2f, tuto volbu bych neumožnil projektantovi vypnout. Vypnutí této volby vede k chybným výsledkům u systémů s lisovanými spoji a může tak dojít ke špatnému návrhu soustavy. Pokud je d2 a d2f shodné, potom je výsledek shodný se zapnutou i vypnutou volbou a nemá tedy vliv.
Cílem programu je správný návrh soustavy, zablokujme tedy možnosti, vedoucí k nesprávným výpočtům. Vyvarujeme se tak možným chybám způsobeným nepozorností či neznalostí.
Jedná se o volby
T-kusy výpočet součinitele odporu - doporučuji povinně zapnout
zohlednit zúžení lisovaných spojů - doporučuji povinně zapnout
Program je možné zjednodušit i úplným vypuštěním těchto voleb a jejich trvalým zapnutím - alespoň u zakázek nových a zakázek vytvořených novými verzemi programu.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

S přihlédnutím k již existujícím archivním úlohám je vypuštění přepínače nereálné.
Po spuštění programu jsou oba tyto přepínače nastaveny na straně bezpečnosti. Vypnout je musí uživatel.
Nejvhodnější řešní by bylo zobrazení varovného hlášení o vypnutém stavu přepínače v případě, kdy uživatel do úlohy zadá trubky s lisovanými spoji.
Pavel_Seidl
Příspěvky: 1
Registrován: 21 kvě 2012, 21:26
Bydliště: Pardubice

Re: Volba "zohlednit zúžení lisovaných spojů"

Příspěvek od Pavel_Seidl »

Volba "Zohlednit zúžení lisovaných spojů" je jistě velmi užitečná a zajisté vznikla na základě dlouhodobých zkušeností s praktickým návrhem otopných soustav a chyb, které se při jeho návrhu zcela logicky objevovaly.
Ano, samozřejmě - lisovanné tvarovky mají (např. oproti tvarovkám systému PPR) nesporně vyšší hodnotu součinitele místních ztrát (to právě z důvodu již citovaného zůžení průřezu v tvarovce, které v tvarovce např. systému PPR odpadá). Toto zúžení, ve spojení s hodnotou rychlosti proudění media vyšší než 1 m/s (do výpočtu vstupuje rychlost ve své druhé mocnině), má za následek též vyšší hodnotu místní ztráty na zmiňované tvarovce (opět v porovnání s např. totožnou tvarovkou systému PPR).
Nicméně - a tímto se vracím k výše nastíněné problematice - snad když výrobci lisovaných (a nejen lisovaných) systémů předávají firmě Protech technické parametry tvarovek, tak předávají součinitele místních ztrát skutečné (obvykle experimentálně zjištěné - změřené) vztahující se ke konkrétní tvarovce. Tím pádem je v uvedeném součiniteli již zahrnuta jak ztráta vzniklá z vlastní geometrie tvarovky (např. změna směru apod.), tak i ztráta, která vznikne právě z důvodu diskutovaného zúžení.
Tudíž dle mého názoru se použitím výše uvedené funkce příslušný součinitel místních ztrát navyšuje jaksi "uměle - nadvakrát" - což skutečně výslednou instalaci posunuje "do bezpečné" zóny, ale otázka samozřejmě vyvstává, zda-li je to tak technicky, ale i formálně v pořádku.....
S pozdravem
Pavel Seidl
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba "zohlednit zúžení lisovaných spojů"

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Celá problematika se týká v podstatě jen kolen. T kusy počítá program na základě obecných rovnic, které jsme získali od pana profesora Laboutky. Tyto rovnice zohledňují množství kapaliny v jednotlivých hrdlech a takto stanovená tlaková ztráta je přesnější, než tlaková ztráta počítaná na základě měrného součinitele tlakové ztráty.
V dobách, kdy program vznikal, byly ze strany dodavatelů tvarovek publikovány měrné součinitele tlakových ztrát, které velmi odpovídaly hodnotám součinitelů publikovaných pro ocelové potrubí. To se týká hlavně kolen. Tyto hodnoty byly zadány do katalogu součinitelů místních odporů a s nimi se celá léta počítá. Nerozlišuje se, o jakého dodavatele potrubních systémů se jedná. Již to nijak nesleduji, ale nejsem přesvědčen, že by výrobci začali udávat exaktně naměřené hodnoty.
Odpovědět