porovnání měrné spotřeby tepla

Posouzení energetické náročnosti budov podle vyhlášky 148/2007 Sb.
Odpovědět
PK Interklima
Příspěvky: 5
Registrován: 11 srp 2011, 17:00

porovnání měrné spotřeby tepla

Příspěvek od PK Interklima »

Při výpočtu ENB pro bytový dům vychází měrná spotřeba tepla pro vytápění 117 kWh/m2.rok (TV 26,8 a osvětlení 4,5), což je celkem 148,3 a hodnocení budovy je nevyhovující. Když stejné zadání přepnu na kartu SFŽP vychází měrná spotřeba tepla pro vytápění 55,3 kWh/m2.rok. Jak je možné= že tentýž dům má různou spotřebu tepla, čím je daný takto velký rozdíl? Kdyby mi vyšla spotřeba jako u SFŽP, nebyl by problém vejít se do kategorie C.
Jedná se o budovu, kde ze dvou stran jsou sousední vytápěné objekty, strop do půdy, podlaha do sklepa a jedna obvodová stěna jsou zatepleny na více jak požadované hodnoty, jedna stěna zůstává stávající (600 cihla) a všechna okna jsou vyměněna. Rovněž mi vyšel jako nevyhovující nový bytový dům (ale jen o málo), takže jsem se "čarováním" s TV dopracovala k vyhovujícímu hodnocení, ale obecně je u bytových domů problém splnit požadavky na hodnocení objektu.
Děkuji, s pozdravem T. Rubešová, PK Interklima s.r.o.,
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: porovnání měrné spotřeby tepla

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

V principu se jedná o stejný výpočet, který je ale prováděn pro zásadně odlišné okrajové podmínky.
Při výpočtu Průkazu ENB vstupují do výpočtu klimatická data podle NKN (Národní Kalkulační Nástroj), při výpočtu určených pro SFŽP, vstupují do výpočtu klimatická data podle TNI 73 0329 a 30. V současné době připravujeme novou verzi programu ENB, která bude umožňovat výpočty i s klimatickými daty podle TNI 73 0329 a 30 a taktéž s klimatickými daty podle programu ENERGIE (tam má pan doc. Svoboda ještě trochu jiná klimatická data).
Lepší hodnocení budovy dosáhnete ve stávající verzi programu ENB tehdy, pokud zvolíte výpočet 2xx.
Podrobně se celou touto problematikou budu zabývat na seminářích firmy PROTECH, které proběhnou v září.
Lukáš
Příspěvky: 31
Registrován: 13 říj 2010, 12:51

Re: porovnání měrné spotřeby tepla

Příspěvek od Lukáš »

Dobrý den,
mám podobný problém s novostavbou RD. Dvoupatrová budova, obvodové nosné konstrukce: U=0,183 - 0,210 W/(m2*K), okna: U=1,2 W/(m2*K), dveře: 1,8W/(m2*K), podlaha 1.NP: U=0,312W/(m2*K), strop 2.NP: U=0,185 W/(m2*K), podlahová plocha zóny =267m2, větrání přirozené, vytápění elektrokotlem (ztráty 15kW), potřeba teplé vody za rok 48m3. Lokalita Tábor, klimatická oblast 3. Výpočet ENB provádím podle ISO 13790 a jsem na hodnotách 152,3 kWh/(m2*rok) = D - nevyhovující, podle SFŽP jsem na 63 kWh/(m2*rok), toto je již zodpovězeno, proč je to rozdílné. Mě zajímá možnost využití výpočtu podle ENB - Výpočet 2.x.x. Díky tomu se dostanu na hodnoty 122 kWh/(m2*rok) = C - vyhovující. Když si však pročítám v nápovědě programu, dozvím se, že "Doba platnosti použití Výpočtu 2xx je tedy omezena platností KNK verze 2.0.6." Na internetu jsem našel, že dne 14.1.2010 byla zveřejněna KNK verze 2.066, je tedy výpočet podle 2xx nemožný? Jinak jak napsala kolegině výše, požadovaný výsledek se dá "vyčarovat" úpravou TV, změnou klimatické oblasti, nebo když si budu hrát s účinností emise tepla a distribucí tepla. Na tyto poslední dvě účinnosti bych se rád dozvěděl více, jak vstupují do výpočtu, není mi moc jasný jejich význam.

Děkuji Lukáš
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: porovnání měrné spotřeby tepla

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Výpočet 2.x.x můžete použít.
Připravujeme novou verzi ENB, kam přidáme klimatická data z programu Energie od pana doc. Svobody a klimatická data z TNI. Ta jsou tak příznivá, že výpočet vyjde ještě příznivěji než je náš stávající Výpočet 2.x.x.
began
Příspěvky: 5
Registrován: 13 pro 2008, 07:45

Re: porovnání měrné spotřeby tepla

Příspěvek od began »

Prečo sa tie tri zdroje okrajových podmienok nezjednotia?
Odpovědět