PENB a RD s malou plochou zóny

Posouzení energetické náročnosti budov podle vyhlášky 148/2007 Sb.
Odpovědět
Venk
Příspěvky: 11
Registrován: 20 led 2010, 18:46

PENB a RD s malou plochou zóny

Příspěvek od Venk »

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, zda již někdo řešil v tomto programu výpočet průkazu pro přizemní RD s plochou zóny ca.100m2, s kotlem na pevná paliva a s konstrukcemi ohraničující zónu, které mají součinitel U na doporučených hodnotách. Výpočet jsem dělal v programu NKN, ale za žádných okolností nemůže tato konfigurace RD ( i přes doporučené hodnoty U) vyjít. Má někdo podobné zkušenosti i z tohoto programu (oba jsou postaveny na stejných základech)? Je zde nějakě řešení mimo tep.čerpadla apod.?

Díky Venk

PS. Po hledání na internetu jsem zjistil, že to bude asi celá koncepční chyba celého výpočtu PENB, kde takovéto RD nevycházejí. Jsou to dnes ale typické novostavby RD na menších vesnicích (v naší oblasti).
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: PENB a RD s malou plochou zóny

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Tyto malé objekty skutečně nevychází. Je to koncepční chyba požadavků nastavených ve vyhlášce 148 / 2007 Sb. Novelizace této vyhlášky tento problém snad vyřeší.
Ve výpočtu je potřeba dost čarovat, aby jste se dostal do třídy C. Jak NKN tak i modul ENB k tomu poskytují dostatečné nástroje.
Venk
Příspěvky: 11
Registrován: 20 led 2010, 18:46

Re: PENB a RD s malou plochou zóny

Příspěvek od Venk »

Dobrý den.

Děkuji moc za odpověď, doufejme tedy v novelizaci.

S pozdravem Venk
JanaB
Příspěvky: 9
Registrován: 21 čer 2010, 21:22

Re: PENB a RD s malou plochou zóny

Příspěvek od JanaB »

Dobrý den, mám obdobný problém, RD jednopodlažní s podlahovou plochou 116m2 s přilehlou garáží.
Výpočet v TV ,ENB stále vychází jako nevyhovující "D" i když obálka budovy vychází "B"
Nevím kde hledat chybu, konstrukce SO je na hranici požad a doporuč. hodnoty (0,271), ostatní konstrukce vyhoví doporučeným hodnotám.
Je správné když garáž zadávám jako sousední nevytápěnou zonu? Už nevím kde bych co upravila.
Děkuji.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: PENB a RD s malou plochou zóny

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Průkaz ENB pro tento typ objektů skutečně nevychází. Je to dáno "nevhodnou" geometrickou charakteristikou. Uvidíme, jak to bude vyřešeno v novele vyhlášky 148. Pošlete mi úlohu.
Garáž se zadává jako sousední nevytápěná zóna.
Odpovědět