Slnečný azimut a výška slnka

Tepelná zátěž klimatizovaných prostorů podle ČSN 73 0548
Odpovědět
zdinakova
Příspěvky: 2
Registrován: 18 úno 2014, 17:32

Slnečný azimut a výška slnka

Příspěvek od zdinakova »

Prosím Vás, mám dotaz ohľadom výpočtu slnečného azimut.Výstrižok som vám poslala na mail,keďže sa mi ho tu nepodarilo nahrať. Spomínali ste, že program vypočítava slnenčný azimut podľa vzorčeku uvedeného v norme. Ak som si zobrala vzorový príklad z normy a vypočítala som si ručne výšku slnka a slnečný azimut tak mi vyšli hodnoty h= 52 a azimut = 131 pre červenec 10 hod (tak ako to je uvedené v norme), čo v programe mi vypočítalo hodnoty inak - výška slnka 44 a slnečný azimut 136. Ide mi len o vysvetlenie akým sposobom program počíta túto hodnotu, keďže v norme je aj pomocná tabuľka, ktorá má hodnoty H a azimut slnka vypočítané pre všetky mesiace.

ďakujem.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Slnečný azimut a výška slnka

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Máte pravdu, naše výpočty se o několik stupňů odchylují od hodnot uvedených v normě. Se sluncem je to komplikované. V literatuře existuje řada různých rovnic, které s větší nebo menší přesností umožňují výpočet azimutu slunce, výšky slunce, energii záření dopadající na jednotkový povrch atd. A v různých publikacích naleznete obdobné tabulky s mírně rozdílnými údaji.
Bude chvíli trvat, než přesně rozkoukáme, pro jaké vztahy a důvod jejich použití jsme se před lety rozhodli.
Používání tabulek do výpočtových programů je velmi nevhodné a používáme to jen v krajních mezích.
Odpovědět