Přirážka - lineární vazby

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN EN 12831
Odpovědět
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Přirážka - lineární vazby

Příspěvek od St.Wilczek »

V nápovědě je uvedeno, že v program TV umožňuje použití přirážky ULV. Nedopátral jsem se jak to provést. Prosím, poraďte.
Mám představu, že se tato přirážka zadá obdobně jako při vyýpočtu pro SFŽP. Opravdu se mi nechce počítat každý rožek, ostění aj, abych pak nakonec došel k tomu, že potřebuji otopné těleso 1166,73 W a k dispozici mám 1100 nebo 1250. Detailní výpočet lineárních vazeb má svůj význam jen v opodstatněných případech, nikoliv však v běžně prováděných rutinních výpočtech. Už jen to, že musíme zadávat vnitřní i venkovní rozměry každé místnosti je nárokem na další čas, který zadání do programu TV spotřebuje oproti zadání do TZ.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Přirážka - lineární vazby

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Při výpočtu jednotlivých místností lze nahradit zadání konkrétních lineárních vazeb zadáním "přirážky", na stejném principu jaký je využíván na kartě Zóny.
V tomto případě si na kartu Vazby založíte vazbu, která má hodnotu součinitele lineární vazby v rozsahu 0,1 - 0,02. Pro volbu této hodnoty platí stejná "logika" jako pro volbu v Zóně. Viz TNI 73 0329 a 30, kde jsou tyto hodnoty komentovány.
Po zadání konstrukcí místnosti přidáte na závěr ještě tuto vazbu. Do souřadnice "x" se zadává plocha konstrukcí, kterých se tato vazba týká. Na straně bezpečnosti by ve všech případech bylo zadání celé plochy místnosti. To je jedna krajní mez. Druhá krajní mez je započítat do této plochy jen vnější ochlazované konstrukce. V řadě případů bude vhodné započítat i vnitřní konstrukce, zejména ty, za kterými je výrazně nižší teplota než v posuzované místnosti.
St.Wilczek
Příspěvky: 19
Registrován: 27 kvě 2009, 09:09

Re: Přirážka - lineární vazby

Příspěvek od St.Wilczek »

Děkuji za odpověď. S ohledem na spoustu práce se ZÚ (úplný blázinec do konce března) jsem se k tomuto dostal až teď. Přimlouvám se, aby bylo v programu (šedé) okénko, kde by byl v dané místnosti vyčíslen součet ploch SO, OZ, STR, SCH, PDl. Vnitřní plochy by si pak projektant po uvážení případně doplnil sám. St.W.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Přirážka - lineární vazby

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Jo. Něco takového do TV doděláme.
Odpovědět