Naplnění seznamu zóny

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN EN 12831
Odpovědět
Luděk Dvořák
Příspěvky: 3
Registrován: 09 úno 2010, 16:55

Naplnění seznamu zóny

Příspěvek od Luděk Dvořák »

Přeji příjemný podvečer.
Po pokynu "Naplnit seznam" se do zóny převedou jen konstrukce, které jsou zadány, že tvoří hranici zóny. Dle "Příkladu 10 SFŽP" však konstrukce pomocných zón E, NS jako konstrukce na hranici zóny zadávány být nemají, aspoň tak jsem pochopil přiložený obrázek. Abych tento problém vyřešil, zadávám tedy nejprve všechny konstrukce včetně těch v pomocných zónách jako hranice zóny, naplním seznam a provedu potřebné úkony až do konečného výsledku ( redukční činitele "b" na základě U ekv) a zadám provedení výpočtů. Teprve potom odstaním označení "hranice zóny" u příslušné konstrukce. Samozřejmě pak již nesmím pokyn "Naplnit seznam" u žádné zóny zopakovat, resp. když to po nějaké následné změně v zadání konstrukce potřebuji provést, musím opět všechny konstrukce nejprve označit jako "hranice zóny".
a) v čem dělám chybu?, resp. jak mám správně postupovat (zóny mám správně zadány dle návodu v "Karta zóny" a jinak po tomto postupu všechno již následně funguje bez problémů - aspoň si to myslím, a obdržené výsledky obou variant vypadají, že jsou v pořádku, resp. nevykazují fatální chybu)
b) jaký má tento postup důsledky - chyby v konečném výsledku
Děkuji Dvořák
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Naplnění seznamu zóny

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Pokud jsem správně pochopil Váš postup, pak problém spočívá v tom, že nevyužíváte možnosti zadání místností do různých zón.
Při zadávání místnosti do seznamu místností můžete každé místnosti zadat současně číslo zóny. Tímto způsobem zadáte místnosti patřící do zóny1 a dále si vytvoříte v úloze "místnosti" reprezentující pomocné zóny a přiřadíte jim příslušné číslo zóny.
Na kartě Zóny program založí v seznamu zón tolik zón, kolik jich v místnostech nalezne a současně Vám v seznamu místností ukazuje, které místnosti zóně patří.
Pak již můžete využít povel Naplnit seznam a program do seznamu konstrukcí vyhledá konstrukce jen z místností, které k této zóně patří.
Luděk Dvořák
Příspěvky: 3
Registrován: 09 úno 2010, 16:55

Re: Naplnění seznamu zóny

Příspěvek od Luděk Dvořák »

Pane Ryšavý,
asi jsem se špatně vyjádřil. Zóny zadávám. Postupuji dle příkladu Protech W/ Příklady/ příklad 10 SFŽP : RD s přistavěnou nevytápěnou garáží, podsklepený. Na obrázku je vyznačena hranice posuzované zóny. Dle toho se implicitně domnívám, že konstrukce mimo toto vyznačení by neměly být zadávány jako "hranice zóny". Když je tedy takto nezadám, jednoduše se mně do nadefinovaných zón NS a E nenačtou. Takže je vlastně nadefinovat jako "hranice zóny" musím.
S tímto souvisí pak i další vyplňované údaje. Hned na kartě Údaje o budově II je to vnější objem budovy a celková plocha obálky budovy a na kartě Zóny - RD ještě vnější objem budovy a celková plocha obálky budovy. Dle prvního odstavce popisu příkladu chápu, že zadávat mám jen posuzovanou zónu, to je samostatný RD bez sklepa, nevytápěné garáže a půdního prostoru. Je to tak správně ?
Děkuji Dvořák
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Naplnění seznamu zóny

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Ano.
Údaje na kartě Budova slouží k výpočtu charakteristiky budovy a ta je pak používaná při vyhodnocení štítku obálky budovy. I v tomto případě se uvažují jen konstrukce obklopující vytápěný prostor. Nevytápěné prostory za touto hranicí se zadávají do "pomocných" nevytápěných zón, které slouží k výpočtu redukčního činitele "b".
Odpovědět