Infiltrace pláštěm

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN EN 12831
Odpovědět
tomi.nek
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2010, 09:32

Infiltrace pláštěm

Příspěvek od tomi.nek »

Dobrý den.
Všiml jsem si, že když zadám místnost s jedinou výplní otvoru na fasádě (ať už okno nebo dveře) a zadám, že v místnosti je nucené větrání, tak mi při výpočtu ztrát se započítá nějaká hodnota infiltrace pláštěm Vn50 (např. 116,5 m3/h). Když ale místnost znovu otevřu a bez jakýchkoliv změn zase zavřu a spustím výpočet znovu, tak už je infiltrace pláštěm Vn50 jiná (77,7 m3/h).
Procházel jsem si postup výpočtu a zjistil jsem, že ve vzorci
Vn50=2 .vnitřní objem . n50 . e . epsilon
se mi v prvním případě dosadí hodnota e=0,03 (tj. stínící činitel pro mírné zastínění a pro vytápěný prostor s více než jednou otvorovou výplní) a ve druhém případě (po otevření a zavření místnosti) už se mi dosadí e=0,02 (pro jednu otvorovou výpň). Takže hodnota 0,02 je ta správná, když je v konstrukci jediný otvor.

Nepodívali byste se na toto chybu, která v mojem případě (protože mám velké místnosti haly) dělá veliký rozdíl ve výpočtu ztrát? Při více otvorech už to počítá správně.

Děkuji Svoboda
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Infiltrace pláštěm

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Děkuji za popis problematiky.
Bude opraveno na CD 415, které vydáme začátkem příštího týdne.
Lenka_
Příspěvky: 1
Registrován: 25 led 2018, 09:48

Re: Infiltrace pláštěm

Příspěvek od Lenka_ »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak do TV zadat průsvitné části lehkého obvodového pláště v souvislosti s výměnou vzduchu pláštěm budovy. Ve většině místností nebudou umístěna otevíravá okna ani dveře, bude se jednat o pevné zasklení. Když zadám průsvitnou konstrukci lehkého obvodového pláště jako okno a přiřadím ho k místnosti, tak se mi automaticky mění součinitel stínění e z následujícího vzorce (na 0,02, 0,03 ...).
Vn50=2 .vnitřní objem . n50 . e . epsilon
Pokud LOP zadám jako ochlazovanou stěnu, tak dále nemohu počítat zisky přes zasklené výplně.
Jde mi o označení konstrukce SO, OD, OT, DO ...
Chápu správně, že stínící činitel e z ČSN EN 12 831 se týká pouze otevíravých otvorů - oken a dveří (místnost bez oken, s jedním oknem, s více okny). Platí stejná pravidla pro budovy s lehkým obvodovým pláštěm?

Děkuji Lenka
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Infiltrace pláštěm

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Infiltrace pláštěm LOP
Pan doc. Svoboda mi k této problematice napsal:
K výpočtu infiltrace: nemám v programu žádný automatický výpočet činitele e - uživatel ho musí pro každou místnost zadat. U LOP by se podle mne mělo vycházet z toho, kolik má v sobě otvíravých výplní. Např. fasáda u nás ve škole má běžně v malých učebnách 2 otvíravé výplně a zbytek jsou pevná zasklení. Taková situace by se tedy měla uvažovat jako 2 okna. Pokud má ten zákazník LOP jen s pevným zasklením, pak má pravdu a mělo by se to brát jako fasáda bez oken. To je ale celkem nestandardní situace, většinou tam alespoň sem tam nějaké okno je.
V současné verzi programu TV nemůžete ovlivnit hodnotu činitele stínění e. V praxi bývá převážně Vn50 < než je hygienická výměna Vnp. Program pak počítá měrnou ztrátu větráním z hodnoty Vnp. Pokud by jste měl místnost bez otvíravých oken pak můžete výpočet hodnoty Vn50 ovlivnit výškovým činitelem epsilon.
Upravíme vstupní pole stínícího součinitele e, aby bylo možné vybírat správnou hodnotu z tabulky D8 pro žádné okno, jedno okno, více oken bez ohledu skutečně zadaného počtu oken v seznamu konstrukcí v místnosti.
Odpovědět