teplota za konstrukcí (místnost v jiném patře)

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN EN 12831
Odpovědět
tomi.nek
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2010, 09:32

teplota za konstrukcí (místnost v jiném patře)

Příspěvek od tomi.nek »

Dobrý den.
Když zadám místnost a za teplotu za konstrukcí dám sousední místnost, tak se mi automaticky vytvoří v té další místnosti konstrukce, kterou jsem už zadával jako sousední. To je v pořádku (nevím, jak jinak bych to měl popsat :-) ). Ale nešlo by nějak udělat, aby se tato konstrukce přidávala i do místnosti v jiném patře (např. když zadávám strop)? Jde to jenom u místností ve stejném patře.
Děkuji
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota za konstrukcí (místnost v jiném patře)

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Stropy a podlahy nepřenášíme.
Při výpočtu součinitele prostupu tepla u konstrukce typu se jedná o přestup tepla "nahoru" a konstrukce typu podlaha se jedná o přestup tepla "dolů". Oba typy konstrukcí by se tedy měly lišit v použité hodnotě veličiny "odpor při přestupu tepla".
Jedná se sice o velmi malý rozdíl, ale mohlo by nám to být oprávněně vytýkáno.
koutnak
Příspěvky: 69
Registrován: 21 pro 2005, 10:52
Bydliště: Ostrava

Re: teplota za konstrukcí (místnost v jiném patře)

Příspěvek od koutnak »

To, že se podlahy/stropy nepřenášejí do další místnosti, je celkem nepříjemná=zadávání zdržující vlastnost, o jejíž změnu se (pravda s velkými odstupy) snažím co program TZ (a nyní i TV) existuje. Nemohu souhlasit s tím, že u stropu jde o tok tepla "nahoru" a u podlahy "dolů". To je snad odvislé od toho kde je chadněji. Tam jde tok tepla. Jedná se o jednu a tutéž konstrukci a nemůže mít jiné U když se na ni koukám zespodu a jiné když shora. Vy sice (v TOB) při zadání zařazení konstrukce STROP zadáváte automaticky oba odpory při přestupu jako "vnitřní, v ploše vodorovné při tep.toku zdola nahoru" =0,10, zatímco u konstrukce PODLAHA vnitřní odpor jako "vnitřní, v ploše vodorovné při tep.toku shora dolů" =0,17 a vnější jako "vnější, zimní" =0,40 (což je mimochodem nesmysl, protože jen výjimečně má podlaha vnější stranu rovnu venkovnímu prostředí), ale pokud to při zadávání neberu zcela automaticky jako správné zadání a opravím to dle skutečnosti, vyjde mi U stropu i podlahy při stejné skladbě a teplotách naprosto shodné. U mě tedy argument, že by vám přenášení těchto konstrukcí mohlo být oprávněně vytýkáno neobstojí. Ostatně bych chtěl vidět toho, kdo si stejnou konstrukci zadává 2x - jako strop a jako podlahu. Myslím, že už tak nestíháme a zdržovat se ještě takovými duplicitami ...
Připojuji se tedy ke kolegovi tomi.nek s prosbou o zavedení přenášení konstrukcí typu strop/podlaha do sousední místnosti.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota za konstrukcí (místnost v jiném patře)

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Dobře. Tak tam doděláme i funkci na kopírování PDL a STR.
tomi.nek
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2010, 09:32

Re: teplota za konstrukcí (místnost v jiném patře)

Příspěvek od tomi.nek »

Dobrý den. Jenom jsem se chtěl zeptat, kdy tato funkce kopírování, bude k dispozici.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota za konstrukcí (místnost v jiném patře)

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

V průběhu dubna.
Vít Lelek
Příspěvky: 21
Registrován: 20 lis 2009, 19:56

Re: teplota za konstrukcí (místnost v jiném patře)

Příspěvek od Vít Lelek »

Pokud konstrukci mezi sousedícími místnostmi zadám v jedné místnosti, objeví se mi také v místnosti druhé. Potud dobře. Pokud ale tuto konstruci v jedné místnosti změním nebo smažu, ve druhé se tato změna neprojeví. To je past, na kterou jsem se už nachytal.

Softwarově to řešit lze, u programu na výpočet tepelných ztrát od fy SUTOJ to šlo. (Tyto programy se už se mnoho let nevyvíjí, řekl bych tak od r. 1996)

Kdyby tohle šlo v TV ošetřit, uvítal bych to.
Odpovědět