Výpočet tepelného výkonu větráním při Tinv > Ti

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN EN 12831
Odpovědět
jan.los
Příspěvky: 4
Registrován: 15 srp 2019, 19:14

Výpočet tepelného výkonu větráním při Tinv > Ti

Příspěvek od jan.los »

Dobrý den,

rád bych se dotázal na vhodný způsob zadání parametrů nuceného větrání pro výpočet tepelné ztráty větráním při podmínce Tinv >= Ti (teplota přiváděného vzduchu je větší nebo rovna než vnitřní výpočtová teplota místnosti), otz. č. 1. Dále bych se rád zeptal, jak program vyhodnocuje tepelnou ztrátu větráním, otz. č. 2.

Otz. č. 1:
Jde dnes již o typický příklad, kdy je místnost větrána pouze nuceně přes systém vzduchotechniky. Do místnosti je tak přiváděn předehřátý vzduch o teplotě vyšší než je teplota místnosti, Tinv > Ti. Jaké zadat jednotlivé teploty Tinv; Tenv v řešeném případě? Jakou zadat účinnost rekuperace, když v rámci výpočtu tepelných ztrát není řešen ohřev ve vzduchotechnické jednotce, tedy není nutné řešit rekuperaci jednotky.

Tutu situaci doposud řeším zadáním účinnost Nnv = 100 %, čímž je výsledná tepelná ztráta větráním 0 W. Uvedené řešení je však pouze možné při Tin > Ti a případné tepelné zisky nejsou řešeny. Je řešení "správné"?

Otz. č. 2:
Provedl jsem výpočet tepelné ztráty větráním dle vzorců uvedených v nápovědě či komentáři pro zadání: Vmech = 900 m3/h; Tinv = 18 °C; Tenv = 20 °C; Ti = 18 °C; Te = -13 °C; Nnv = 80 %. Teplotu Tenv = 18 °C zadávám z myšlenky, kdy do ohřívače je přiváděn vzduch z místnosti o teplotě Ti, další návrh na řešení problematiky. Dle programu je tepelná ztráta místnosti větráním Vm = 557 W, avšak dle při vedlejším výpočtu jsem došel k výkonu Vm = 148 W. Je program nastaven tak, že v případě zadání Tenv = Ti vyhodnocuje tepelnou ztrátu větrání jinak než je uvedeno v nápovědě?

Předem děkuji za odpověď či reakci k problematice. Prohlížel jsem fórum a bohužel k uvedenému tématu jsem nenalezl vhodné vlákno.

S pozdravem

Los Jan
jan.los
Příspěvky: 4
Registrován: 15 srp 2019, 19:14

Re: Výpočet tepelného výkonu větráním při Tinv > Ti

Příspěvek od jan.los »

Dobrý den,

po zamyšlení doplňuji k otázce č. 1. toto řešení. V případě, že systém vzduchotechniky přivádí do místnosti vzduch o dané teplotě a mým záměrem je pouze dopočítat tepelný výkon (záporný či kladný) pro ohřev nuceného vzduchu na teplotu místnosti navrhuji za teplotu Tenv dosadit teplotu nuceného vzduchu.

Příklad, zadání:
Tenv = 22 °C (vzduchotechnika přivádí do místnosti již ohřátý vzduch)
Tinv = 20 °C (vnitřní výpočtová teplota místnosti, tedy Ti)
Ti = 20 °C (vnitřní výpočtová teplota místnosti)
Te = -13 °C (venkovní výpočtová teplota)
Nnv = 0 % (účinnost rekuperace uvádět nulovou, neuvažovat ve výpočtu jakýkoliv vliv zpětného získávání tepla)

Je můj úsudek správný?

Děkuji.

S pozdravem
jan.los
Příspěvky: 4
Registrován: 15 srp 2019, 19:14

Re: Výpočet tepelného výkonu větráním při Tinv > Ti

Příspěvek od jan.los »

Dobrý den,

prosím o uzavření vlákna. Uvažovanou myšlenku jsem si vyvrátil dle čl. 6.3.3.7 normy ČSN EN 12 831 - 1, tedy že pro výpočet tepelné ztráty větráním se nesmí používat teplota vzduchu na výstupu z aktivního předehřevu (ohřívač ve vzduchotechnické jednotce). Je možné pouze využívat předehřevu pasivního (rekuperace).

Omlouvám se za vznik tohoto vlákna.

S podzravem

Los Jan
Odpovědět