Venkovní teplota

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN EN 12831
Odpovědět
Josef Navrkal
Příspěvky: 7
Registrován: 11 čer 2008, 09:15

Venkovní teplota

Příspěvek od Josef Navrkal »

V ČSN EN 12831, v národní příloze NA, se mluví o průměrné roční venkovní teplotě théta m,e. V tabulce NA.1 jsou tyto teploty uvedeny pro různá místa (lokality) a tři různá otopná období. Pokud by šlo opravdu o průměrnou (celo)roční teplotu, pak by každému místu příslušela jen jedna teplota, bez ohledu na různá otopná období. Hodnoty v NA.1, označené théta m,e (průměrná roční teplota), jsou evidentně průměry za topné období a nikoli za rok. Roční průměry jsou uvedeny např. v tab. 1, ČSN 383350, nebo tab. H.3., ČSN 730540-3.
Program TV při výběru místa (lokality) a jakéhoko-li otopného období nabídne théta m,e vždy pro otopné období théta np,e 15 °C. Vyhl. 194/2007 stanovuje otopné období 13 °C.
S jakou teplotou se má tedy počítat, s průměrem za otopné období, nebo s průměrem celoročním?
tomi.nek
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2010, 09:32

Re: Venkovní teplota

Příspěvek od tomi.nek »

Já počítám s těmi hodnotami, které jsou v ČSN EN 12831 v tabulce NA.1 pro topné období 13°C. Vždy si musím přepsat hodnotu tm,e, která se ,nevím proč, vkládá z období pro 15°C.
Prosím tedy taky o vysvětlení, jestli tento údaj se kterým počítám, je správný.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 694
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní teplota

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

V katalogu lokalit je nastavena hodnota tme shodná s teplotou pro délku otopného období +15 °C. Musíme upravit katalog lokalit a i výběr lokality, jelikož při výběru se netážeme na délku otopného období.
koutnak
Příspěvky: 69
Registrován: 21 pro 2005, 10:52
Bydliště: Ostrava

Re: Venkovní teplota

Příspěvek od koutnak »

Podle ČSN EN 12831:2005, čl.6,1 by mělo jít jednoznačně o průměrnou roční venkovní teplotu. Při výpočtu tepelné ztráty do přilehlé zeminy dle čl.7.1.3 se počítá s korekčním činitelem fg1, který zohledňuje vliv rovněž roční změny venkovní teploty.
Teploty theta m,e uvedené v příloze NA.1, vzhledem k tomu, že jsou pro každé topné období jiné, opravdu nemohou být průměrnými ročními teplotami, ale průměrnými venkovními teplotami v topném období.
Pro výpočty tepelných ztrát bude asi na straně bezpečnosti počítat s průměrnými teplotami v topném období. Ale pro ENB by zase bylo korektní počítat opravdu s celoroční průměrnou teplotou.
Např. pro Ostravu jde o dost rozdílné teploty -> 4,0°C / 8,6°C (ČSN 38 3350:1989) resp. 9,1°C (ČSN 73 0540:2005). Tak co s tím? Jaký postup bude správný?

PS: tato záležitost mi navíc připomněla, že jsem už dříve upozorňoval na nesoulad dat PROTECH s ČSN EN 12831, tabulka NA.1 pro topné období 13°C
Navrkal Josef
Příspěvky: 2
Registrován: 09 čer 2020, 13:20

Re: Venkovní teplota

Příspěvek od Navrkal Josef »

V ČSN EN 12831-1 (9/2018) na str. 3 je konečně jasně napsáno, že se jedná o průměrnou teplotu za otopné období. Bylo by dobré, aby program TV automaticky přiřazoval teplotu odpovídající théta np,e = 13 °C.
Naposledy upravil(a) Navrkal Josef dne 14 črc 2020, 17:36, celkem upraveno 1 x.
Navrkal Josef
Příspěvky: 2
Registrován: 09 čer 2020, 13:20

Re: Venkovní teplota

Příspěvek od Navrkal Josef »

Program TV, údaje o budově. Zadá-li se číslo například 3,9 °C, program počítá s číslem 3,0 °C. Zřejmě počítá jen s celým číslem a to asi není dobře.
honza83
Příspěvky: 9
Registrován: 02 úno 2012, 20:11

Re: Venkovní teplota

Příspěvek od honza83 »

Dobrý den, stále je tedy nutné přepisovat hodnotu tme aby odpovídala hodnotě pro topné období 13°C ? Např. pro Prahu je zde ale uvedeno 4,4°C. V ČSN 12831 je hodnota pro topné období 13°C tme=4,3°C.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 694
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovní teplota

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Pokud se jedná o Průkaz, tak se již těmito údaji nemusíte zabývat. Tyto hodnoty si řeší ENERGIE, podle dat, které asi budou z ČSN 73 0331:2019.
Pokud se jedná o tepelné ztráty, pak je nepodstatné, zda je výpočet proveden s hodnotou 4,3 nebo 4,4.
Ve stávající verzi TV již tento problém asi řešit nebudeme.
V TV2020 to upravíme podle aktuálně platných norem.
Odpovědět