Větrání

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN 06 0210
Odpovědět
Matějka
Příspěvky: 52
Registrován: 02 kvě 2006, 12:57
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Větrání

Příspěvek od Matějka »

Větrání místností je stále větším dílem z celkových ztrát domu. Je to logické vyústění stále dokonalejších izolací a snižování ztrát prostupem. Když vidím, jak přesně pracujeme se ztrátami prostupem, je pro mě paradoxem, že přirozené větrání sázíme do programu velice lehkomyslně - 30%, 50%, 70%, 100%. Není zde žádná možnost určit, zda větráme přes sousední místnost nebo přímo venkovním vzduchem.
Představuji si, že by zde měla být tato část programu zdokonalena, protože rychle nabývá na významu.
Každá místnost by měla mít formulář, kde zadám, zda větrám přímo venkovním vzduchem, nebo větráním zatěžuji sousední místnost a případně jakou. Mělo by zde být určeno, zda se jedná o obytný prostor, předpokládaný počet osob a podobně jako ve vzduchotechnice specifikovat spotřeby vzduchu dle přepokládané činnosti v daném prostoru - vaření, posilovna, ložnice atd.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Do programu "sázíte" větrání podle ČSN EN 12831, případně podle ČSN 06 0210.
Vámi navrhovanou úpravu by bylo možné provést. Je otázka, kolik uživatelů programu by ji skutečně využívalo.
Matějka
Příspěvky: 52
Registrován: 02 kvě 2006, 12:57
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvek od Matějka »

Věřím, že by to řada kolegů uvítala. Dnes je stav takový, že místnosti bez ochlazované stěny uprostřed dispozice nemají v reálném stavu žádnou ztrátu tepla, avšak výpočtově mají ztrátu díky 50% větrání třeba pár set Wattů. Přitom není ani technicky možné, aby se do ní venkovní vzduch dostal. Větrat je tuto místnost potřeba a vzduch se zde samozřejmě vyměňuje, ale prostřednictvím sousední místnosti, kde by se oněch pár set Wattů mělo asi objevit v položce "větrání do jiných místností" stejně jako v dimtelu propojené místnosti a "výkon, dodávaný do jiných místností". Stejně tak kuchyň s digestoří propojená s obytným prostorem většinu vzduchu čerpá ze sousedních místností.
Zdá se mi nespravedlivé, že na přesun výkonů mezi místnostmi jste vytvořili v Dimtelu tak pěkný aparát a na větrání ne. Vzhedem k analogii by nebylo tak těžké jej aplikovat znovu. Nic nebrání tomu, aby aparát byl opět v Dimtelu, vedle propojení výkonů. V TZ by byla potom jen kalkulačka, umožňující kvalitně navrhnout potřebu vzduchu v dané místnosti podle počtu osob. Vidím zde nedostatek například v malých ložnicích. Výměna vzduchu je zde potřeba podle toho, kolik v ložnici spí osob a ne podle velikosti místnosti.
Stanislav Wilczek
Příspěvky: 2
Registrován: 07 bře 2006, 07:52
Bydliště: K Rybníku 1231, 735 14 Orlová-Poruba
Kontaktovat uživatele:

větrání

Příspěvek od Stanislav Wilczek »

Osobně to řeším tím, že v "nepřímovětraných" místnostech zadávám do výměny vzduchu 0 a v těch okolních pak větší než 0,5. Je to ale systém císaře Klacka. Také se přimlouvám za dořešení v programu.
Matějka
Příspěvky: 52
Registrován: 02 kvě 2006, 12:57
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvek od Matějka »

Je to také řešení, ale jak píšete, v současné době to již není normální, ručně si dopočítávat přes objemy místností výměny vzduchu. Na to by měl být vybaven program. Děkuji za podporu, snad se již ledy pohnou...
Odpovědět