délka šikmé střechy

Výpočet tepelných ztrát podle ČSN 06 0210
Odpovědět
Matějka
Příspěvky: 52
Registrován: 02 kvě 2006, 12:57
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

délka šikmé střechy

Příspěvek od Matějka »

V posledních verzích programu nefunguje výpočet hodnoty b u podkrovních místností. Bylo zde (b vypočtené), nyní je zde nulová hodnota.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Děkuji za upozornění.
Matějka
Příspěvky: 52
Registrován: 02 kvě 2006, 12:57
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvek od Matějka »

Bohužel musím konstatovat, že přestože jsem na problém výpočtu šikminy "b" v podkroví upozorňoval již v září 2006, stále je tento parametr počítán chybně, stejně jako redukovaná výška štítové zdi "hr". Prosím zkuste si tyto hodnoty spočítat ručně a shledáte, že hodnoty vypočtené programem jsou chybné. Příčina chyby je v tom, že do výpočtu zadáváte výšku konstrukční, nikoli světlou. Druhou věcí je, že délka šikminy "b" je počítána až po uzavření místnosti, což je pozdě. Potřebujeme vypočtené "b" pro kontrolu vidět ještě před opuštěním okna s rozměry místnosti.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Ano. Velice správně jste analyzovali podstatu problému. Jedná se o to, že podle ČSN 06 0210 se při výpočtu plochy stěny počítá s konstrukční výškou stěny.
Proto jsem v roce 1987, kdy vznikal tento algoritmus ještě pro počítače Robotron, použil pro výpočet plochy štítu konstrukční výšku. Pak kontrolní výpočet veličiny "b" vypočítá hodnotu "b", která neodpovídá ani vnitřímu a ani vnějšímu rozměru. Je to vlastně úhlopříčka střešní konstrukcí. Důležité na tom je, že tento výpočet vede k vyšší hodnotě veličiny hr, ze které pak počítáme plochu štítu. Je tedy na straně bezpečnosti výpočtu. Použití světlé konstrukční výšky by vedlo k nižším hodnotám plochy štítu. Tento algoritmus zůstává v programu i v roce 2007. 20 let.
Programem vypočítaná hodnota "b" je také z pohledu ČSN 06 0210 správnější, neboť v sobě zahrnuje i tloušťku stropu.
Z pohledu projektanta otopné soustavy jsou tyto "chyby v programu" na straně bezpečnosti návrhu otopné soustavy.
Matějka
Příspěvky: 52
Registrován: 02 kvě 2006, 12:57
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvek od Matějka »

Tuto odpověď jsem předpokládal, není mi však jasné, proč plochu štítu nepočítat správně, tedy plochu štítu uvnitř místnosti plus hodnota "c" násobená tloušťkou stropní konstrukce, která je k dispozici rozdílem konstrukční a světlé výšky. Celkovou plochu potom dělit "s" a máme exaktně spočítanou "hr", aniž bychom nabourali hodnotu "b", kterou potřebujeme pro kontrolu naměřené hodnoty na stavbě a počítáme z ní plochu šikmé střechy a žádná norma nepředepisuje brát hodnotu jinou, než naměříme v místnosti - u všech ostatních konstrukcí to tak je. Řešení, které používáte nyní nám neposkytuje kontrolu správnosti naměřené hodnoty "b" a pokud jsem dobře pochopil program, je v rozměrech místnosti vypočítané "b" právě proto, abych takovou kontrolu měl. Ostatně pro výpočet "hr" používáte naměřené "b" nebo vypočtené "b"???
Matějka
Příspěvky: 52
Registrován: 02 kvě 2006, 12:57
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvek od Matějka »

Testoval jsem výpočet "hr" - počítá se ze zadané "b" nikoli z vypočtené. Vámi vypočtené "b" z konstrukční výšky tedy nemá na "hr" žádný vliv a odůvodňovat to nutností zvýšit plochu štítu o tloušťku konstrukce stropu mi nedává smysl. Hodnota "b" se většinou odměřuje z řezu a jediným výsledkem je, že tato kontrola s hodnotou vypočtenou nesedí. Přimlouvám se za to, abychom "b" počítali jako vnitřní hranu místnosti, tak jak je odměřována z řezů při jejím zadávání. Pokud by to mělo fungovat podle vaší představy, potom by se "b" nemělo zadávat vůbec a "hr" by se vždy počítala z vypočteného "h". Potom by to mělo smysl, ale mě se zdá, že "b" je všude prezentováno jako vnitřní rozměr a tak by to měl skutečně vnitřní rozměr být, pokud to má být úhlopříčka střešní konstrukcí, nechť má svůj symbol. jinak se v programu za chvíli nevyznáme.
Odpovědět