Zplyňovací kotle na dřevo Atmos

Tepelně-technický výpočet spalinové cesty
Odpovědět
Jaroslav Straka

Zplyňovací kotle na dřevo Atmos

Příspěvek od Jaroslav Straka »

Výrobce kotle Atmos DC 100 uvádí orientační průměr komína 200 mm při výšce 10 m. Také asi proto je na kotli kouřové hrdlo 200 mm. Podle výpočtu v PROTECHu mi nestačí ani průměr 300 a to je kotel téměř těsně u komína, drsnosti jsou menší než malé, kouřovod tepelně izolován a kotel v provozu pouze v zimě.
Rozdíl mezi údaji výrobce a výpočtem je naprosto propastný a prosím proto všechny kolegy o info, zda se s touto problematikou již setkali a jak ji řešili. Pana Ryšavého bych poprosil o zařazení kotle DC 100 do katalogu kotlů a případně i o jeho stanovisko.

Děkuji.

Jaroslav Straka - Obermeyer Albis-Stavoplan s.r.o.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Z popisu vyplývá, že jste provedl výpočet spalinové cesty v programu Komín. Pošlete mi Vaši úlohu, abych si mohl prohlédnout Vaše zadání spalinové cesty do programu. Drstnost průduchů ovlivňuje výsledek minimálně. Zásadní vliv má hodnota přebytku vzduchu.
V současné době provádíme u některých výrobců doplnění kotlů. Kotle ATMOS doplníme.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Na www.atmos.cz jsem našel k nabízeným výrobkům jediný údaj, který je potřeba k výpočtu spalinové cesty. Jedná se o údaj požadovaného tahu komína na spalinovém hrdle spotřebiče paliv.
Chybí tam údaj o teplotě spalin ve spalinovém hrdle a některý z údajů, které umožňují výpočet hmotnostního toku spalin (přebytek vzduchu, obsah C02 ve spalinách), nebo přímo hodnotu hmotnostní toku spalin při jmenovitém výkonu.
U kotle DC 100 je uváděn požadovaný tah na spalinovém hrdle 35 Pa!
Již toto číslo říká, že komín s účinnou výškou 10 m nemůže vyhovovat.

Provedl jsem si kontrolní výpočet za těchto předpokladů:
teplota spalin 150 °C (skutečná může být i podstatně nižší)
přebytek vzduchu 2 (skutečný bude asi vyšší!)

Komín o D 300 mm musí mít účinnou výšku 18 m, komín o D 250 mm musí mít výšku 22 m.
Zdenek Rysavy
PROTECH
PROTECH
Příspěvky: 697
Registrován: 08 pro 2005, 18:41
Bydliště: Novy Bor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek Rysavy »

Kotle ATMOS můžeme do katalogů spotřebičů doplnit, ale pokud nebudou k dispozici solidní podklady charakterizující spaliny, nebude to pro uživatele programu žádným přínosem.
Odpovědět