Stránka 1 z 1
Korekční činitel stínění Fsh
Napsal: 06 srp 2014, 09:31
od koutnak
V metodickém pokynu pro podporu A a C.2 se ve čl.5.4. (na str.11) uvádí postup použití korekčního činitele stínění Fsh, který se dá zadat buď výpočtem dle ČSN EN ISO 13790:2009 nebo zjednodušeně. Pokud zadám při zadání okna i rozměry slunolamů a ostění (v mém konkrétním případě jednoduchého ostění jen O1 a O11), nijak se to v tisku Průsvitné konstrukce neprojeví, všude jsou hodnoty stínění Fxx=1,0. Pokud bych chtěl využít zjednodušené zadání dle tabulky 7, který v nabízených Fxx v seznamu konstrukcí/výplní na záložce Zóny bych měl využít? Když zadám Fsh (pro přízemní dům Fsh=0,6), tak se mi výrazně zhorší měrná potřeba tepla, ale v tisku Průsvitné konstrukce se to neprojeví.
Re: Korekční činitel stínění Fsh
Napsal: 06 srp 2014, 11:55
od Zdenek Rysavy
Zadání ostění O1 - O13, které lze oknům zadat je používáno jen modulem Tepelná zátěž klimatizovaných prostorů podle ČSN 73 5048.
Fsh = 0,6 je velmi nevýhodné. Proto připravujeme pro jednotlivá okna výpočet hodnoty Fsh založené na interpolaci v tabulkách G5 / G6 /G7 z ČSN EN ISO 13 790.
V současné době seznamuji pracovníky SFŽP s programem a dokumenty, které tiskneme. V rámci těchto seminářů vysvětluji metodiku, na které bude tento výpočet založen. Předběžné stanovisko bylo, že pokud budou doloženy vstupní údaje, neměl by být problém, aby tyto výpočty akceptovali.
Předpokládám, že dokument pro jednotlivá okna (skupinu oken) bude obsahovat schematický náčrt situace, a tabulky (G5 - G7) s interpolovanými hodnotami, na základě kterých bude proveden výpočet.
Výpočet korekčního činitele stínění podle ČSN EN ISO 13 790, část G
A) Pro výpočet s měsíčním krokem jsou v 13790 uvedeny zde tabulky korekčních činitelů G5 / G6 / G7
B) Musíme interpolovat na 50 ° severní šířky
C) Musíme interpolovat pro menší úhly a ostatní světové strany
D) Údaj ve sloupci Výška/vzdálenost jsou strany trojúhelníka pro příslušný úhel.
Jedná se o orientační údaje vztažené ke středu okna.
Pro Fov a Ffin budou úhly ještě menší a hodnoty korekčních činitelů by mohly být vyšší.
Fhor – zde záleží na vzdálenosti překážky. A jelikož se jedná o průměrnou hodnotu, můžeme zohlednit ještě dobu trvání stínění příslušným objektem a pomocí tohoto údaje vypočítat průměrnou výšku horizontu.
Re: Korekční činitel stínění Fsh
Napsal: 06 srp 2014, 12:35
od koutnak
Děkuji za vysvětlení.
Dokážete odhadnout, kdy by ty popsané postupy mohly být v programu dostupné? Na podání žádosti je sice ještě nějaký čas, ale dokumentace se dokončuje teď a potřebuju se dopočítat, jestli se do kýžené potřeby tepla 35kWh/m2,rok dostanem, resp. co zlepšit abychom se tam dostali.
Re: Korekční činitel stínění Fsh
Napsal: 06 srp 2014, 13:02
od Zdenek Rysavy
Vzhledem k čerpání dovolených budou výpočty připraveny až v září.